Kiedy warto pomyśleć o zabiegu blefaroplastyki?

Z wiekiem skóra twarzy zmienia się, wiotczeje. Szczególnie może być to widoczne w obrębie powiek. Wiotka skóra powiek górnych, niekiedy również dolnych, nadaje twarzy smutny, zmęczony wygląd. Plastyka powiek górnych jest dość prostą i szybką metodą poprawy wyglądu i „odjęcia sobie lat”.

Na czym polega operacja blefaroplastyki?

Operacja polega na wycięciu nadmiaru skóry powiek oraz tkanki tłuszczowej. Cięcie skóry wykonywane jest w załamku powieki, co powoduje, że blizna jest praktycznie niewidoczna. Blefaroplastykę można przeprowadzić w obrębie powiek górnych i dolnych. Zwykle rozpoczyna się od blefaroplatsyki obu powiek górnych.

Czy potrzebna jest wizyta kwalifikacyjna do zabiegu?

Wizyta kwalifikacyjna jest nieodzownym elementem leczenia. Na wizycie musi zostać podjęta decyzja o zakresie operacji oraz omówione są spodziewane rezultaty.

Ważne jest, aby pacjent na wizytę kwalifikacyjną zabrał swoją dokumentację medyczną oraz wykaz przyjmowanych leków. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych. Niekiedy wymagane są dodatkowe konsultacje innych specjalistów.

Czy zabieg boli?

Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa około godziny i nie jest konieczna hospitalizacja. Ważne jest, aby powiadomić lekarza wykonującego zabieg o fakcie przyjmowania leków obniżających krzepliwość krwi.

Czy zakładane są szwy?

W czasie zabiegu zakładane są szwy skórne oraz sterylne plastry. Szwy usuwane są usuwane po około 7 dniach. Blizna pooperacyjna po wygojeniu się skóry jest praktycznie niewidoczna.

Jak będę wyglądać zaraz po zabiegu?

Na krótko po wykonaniu zabiegu skóra wokół oczu jest przekrwiona i spuchnięta, jest to naturalna reakcja na uraz operacyjny. Bezpośrednio po zabiegu, aby zmniejszyć obrzęk dobrze jest stosować zimne okłady na operowaną okolicę. Blizna początkowo jest zaczerwieniona i widoczna z czasem blednie i staje się niewidoczna. Większość pacjentów decyduje się na tygodniową absencję w pracy po operacji. Dłuższe przerwy zazwyczaj nie są konieczne.

Czy blefaroplastyka usuwa cienie pod oczami oraz inne problemy?

Zabieg blefaroplastyki nie eliminuje cieni pod oczami, obrzęków, kurzych łapek ani opadających brwi. Poprawia stan powiek, ale nie zawsze doprowadza do stanu idealnego, co może być związane z kondycją skóry u danej osoby np. u osoby palącej papierosy.

Operacja nie zatrzymuje procesów starzenia na zawsze, dlatego z czasem może być konieczne jej powtórzenie. Zazwyczaj jednak efekty zabiegu pozwalają cieszyć się odmłodzonym, otwartym okiem przez wiele lat.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Przeciwskazania do zabiegu blefaroplastyki występują rzadko i są typowe dla wszystkich zabiegów chirurgicznych. Należą do nich: skazy naczyniowe, niedokrwistość, nieuregulowana cukrzyca, niewyrównane nadciśnienie tętnicze, niektóre alergie, nadczynność tarczycy, choroba Gravesa-Basedowa w fazie aktywnej, stany zapalne skóry twarzy, opryszczka, skłonność do bliznowców, ciąża. Miesiączka nie jest bezwzględnym przeciwskazaniem do blefaroplastyki, jednak pacjentki lepiej znoszą przebieg pooperacyjny w pozostałych fazach cyklu.

Jakie powikłania mogą wystąpić w przypadku zabiegu?

Powikłania mogą wydarzyć się na każdym etapie zabiegu. Wyróżniamy powikłania związane ze znieczuleniem oraz związane z samym zabiegiem. Powikłania związane ze znieczuleniem to najczęściej reakcje uczuleniowe na środek znieczulający dlatego ważne jest, aby poinformować lekarza, że wszystkich alergiach.

Najczęstsze powikłania związane z zabiegiem to obrzęk i zasinienie operowanego miejsca, co jest naturalnym rezultatem operacji i ustępuje po około tygodniu. Do poważniejszych powikłań należą zakażenie rany, które wymagają leczenia antybiotykami.

Aby wykluczyć powikłania związane z nadmiernym krwawieniem w trakcie zabiegu, konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych (układ krzepnięcia) oraz odstawienie leków obniżających krzepnięcie krwi.

Cennik chirurgia okolicy oczu

Kwalifikacja do zabiegu okuloplastycznego 450 pln
Blefaroplastyka powiek górnych (obie powieki) 4600 – 5000 pln
Blefaroplastyka powiek górnych L (obie powieki) 4600 pln
Blefaroplastyka powiek górnych XL (obie powieki) 5000 pln
Blefaroplastyka powiek górnych (jedna powieka) 2600 pln
Blefaroplastyka powiek dolnych (obie powieki) 5000 pln
Blefaroplastyka powiek dolnych (jedna powieka) 2700 pln
Blefaroplastyka reoperacja 6300 pln
Ptoza (1 oko) 4200 pln
Korekcja niedomykalności powiek 4000 pln + cena implantu
Entropion (1 oko) 1900 pln
Ektropion (1 oko) 1900 pln
Podniesienie łuku brwiowego
Przy zabiegu blefaroplastyki na obie powieki
Cena zabiegu blefaroplastyki + 2700 pln
Usunięcie guza przedniej części oczodołu 2700 pln
Wycięcie guza powieki z rekonstrukcją i przeszczepem skóry 5500 pln
Wypełniacze (kwas hialuronowy, toksyna botulinowa)
Cena zależna od ilości zużytego preparatu
od 800 pln
Wypełnienie doliny łez 1250 pln
Leczenie osoczem bogatopłytkowym 500 pln
Mezoterapia twarzy 650 pln

Możliwość rozbicia ceny usługi na dogodne raty! Więcej