Zaćma
Iniekcje
Witrektomia

  Zabiegi laserowe na siatkówce

  Zwykle wszystkie zabiegi laserowe przeprowadza się po znieczuleniu oka. Aby okulista widział dokładnie laserowane miejsce przed zabiegiem na oko zakłada się specjalne szkiełko. Widzenie po zabiegu laserowym może być przez kilka godzin nieco gorsze niż przed nim, natomiast później wraca do normy.

  Więcej

  Laser obwodu siatkówki

  Zabiegi laserowe wykonuje się w przypadku różnych chorób siatkówki. Dość często stosuje się laser w zmianach, które grożą odwarstwieniem siatkówki, czyli tak zwanych zmianach obwodu siatkówki. Leczenie laserem polega na ”przyspawaniu” siatkówki do podłoża tak aby nie zmieniała ona swojej pozycji. O konieczności zastosowania lasera zawsze decyduje okulista specjalizujący się w leczeniu chorób siatkówki.

  PRP (Panfotokoagulacja)

  Rodzaj zabiegu laserowego, który wykonuje się gdy siatkówka jest zniszczona przez takie choroby jak cukrzyca czy zakrzep. Uszkodzona w wyniku tych chorób siatkówka wydziela różne trucizny do wnętrza oka co powoduje jego dalsze uszkodzenie. Aby przerwać ten proces należy wylaserować chorą siatkówkę. Ten rodzaj lasera stosuje się tylko w tych częściach oka, które nie są odpowiedzialne za widzenie. Nie można go wykonać np. w plamce żółtej. Zwykle konieczne jest powtórzenie tego zabiegu. Po tym zabiegu niektórzy pacjenci mogą mieć mniejszy kontrast widzenia.

  Zabiegi laserowe przeciwjaskrowe

  SLT

  Jest to zabieg laserowy, wykonywany w przypadku jaskry. Celem zabiegu jest zmniejszenie ciśnienia w oku. Zazwyczaj przeprowadza się go na jedno i drugie oko jednocześnie. SLT zwykle pozwala obniżyć ciśnienie w oku o około 20%. Zabieg można powtórzyć jeśli po jakimś czasie ciśnienie w oku zacznie ponownie rosnąć. Zabieg jest bezbolesny.

  Irydotomia

  Zabieg laserowy wykonywany w przypadku jaskry z wąskim kątem przesączania. W przypadku tej choroby woda nie może przepływać swobodnie po całym oku, zdarza się, że zostaje uwięziona w jakiejś jego części. Rośnie wtedy ciśnienie w oku co nazywa się ostrym atakiem jaskry. Taki atak nie tylko jest bardzo bolesny ale może zepsuć widzenie na stałe. Aby do tego nie doszło należy za pomocą lasera wykonać otwór w tęczówce czyli w kolorowej części oka. Otwór jest mały i przez to zupełnie niewidoczny, zwykle wykonuje się go również w części tęczówki zasłoniętej przez powiekę górną. Umożliwia to krążenie wody po całym oku i ciśnienie w oku spada.

  Zabiegi laserowe inne

  Kapsulotomia

  Podczas operacji zaćmy sztuczną soczewkę wkłada się do specjalnej miseczki, która na stałe pozostaje w oku. Ta miseczka jest naturalną częścią soczewki. Nazywa się torebką tylną. Z czasem u 50-80% pacjentów miseczka może zmienić zabarwienie na lekko białe, jak matowe szkło. Powoduje to pogorszenie widzenia i daje wrażenie nawrotu zaćmy. Konieczny jest wtedy laserowy zabieg „czyszczenia” miseczki, który przynosi poprawę widzenia do stanu po zagojeniu się oka po operacji zaćmy. Takie czyszczenie wykonuje się jedynie raz w życiu pacjenta, gdyż problem ten nie nawraca.

  Iniekcje

  Iniekcje doszklistkowe to inaczej zastrzyki do wnętrza gałki ocznej. Zabiegi te polegają na wprowadzeniu bezpośrednio do oka substancji leczniczej jaka w danym przypadku jest potrzebna. Mogą to być leki anty-VEGF w przypadku AMD wysiękowego, cukrzycy czy zakrzepu, sterydy w przypadku cukrzycy lub antybiotyki w przypadku zapalenia w środku oka.

  Więcej

  Terapia anty-VEGF

  Terapia anty-VEGF to podawanie leku anty-VEGF do wnętrza gałki ocznej. Leki anty-VEGF swoją nazwę biorą od angielskiego skrótu anti vascular endotheliar growth factor, czyli są to substancje hamujące naczyniowy czynnik wzrostu śródbłonka. Do leków z grupy anty-VEGF zaliczają się Avastin, Lucentis i Eylea. Leczenie tymi preparatami stosuje się przy wysiękowej postaci AMD, w retinopatii cukrzycowej, obrzęku plamki w przebiegu zakrzepu naczyń siatkówki oraz przy wysokiej krótkowzroczności. Mają one za zadanie hamować powstawanie patologicznych naczyń krwionośnych, a co za tym idzie powstrzymać postęp choroby.

  Avastin (bevacizumab) był pierwszym lekiem anty VEGF zarejestrowanym na świecie. Jest on stosowany w okulistyce od przełomu 2005 i 2006 roku. Philip Rosenfeld z Bascom Palmer University na Florydzie pierwszy pomyślał o zastosowaniu leku Avastin w przypadku wysiękowego AMD. Wyszedł on ze słusznego założenia, że jeżeli Avastin hamuje rozrost guza nowotworowego poprzez hamowanie rozrostu jego naczyń to będzie on również skuteczny w przypadku wysiękowego AMD gdzie choroba spowodowana jest rozrostem naczyń pod siatkówką. Pierwsze próby stosowania Avastinu polegały na podawaniu go do żyły w dawkach takich jak stosuje się w onkologii. Obecnie używa się dawki znacznie mniejszej (4000 razy mniejszej) podawanej bezpośrednio do wnętrza gałki ocznej, a nie do żyły. Pozwala to uniknąć działań niepożądanych. Właścicielem leku Avastin jest firma Genetech.

  Lucentis - to lek specjalnie wyprodukowany i zarejestrowany do leczenia wysiękowej postaci AMD. Chemicznie jest to pochodna leku Avastin. Została wyprodukowana przez firmę Genetech, która po sukcesie Avastinu chciała stworzyć lek dedykowany okulistyce. Mechanizmy działania oraz powikłania po stosowaniu leków Lucentis i Avastin są podobne. Przeprowadzone badania klinicznie CATT/IVAN dowiodły, że skuteczność Avastinu i Lucentis też jest podobna. To samo dotyczy działań niepożądanych. Na skuteczność leczenia zwykle wpływ ma schemat leczenia i doświadczenie lekarza, który je przeprowadza.

  Eylea - to najnowszy lek jakim dysponujemy w leczeniu wysiękowego AMD. Jest to również lek przeciwnowotworowy, który został “wypróbowany” w okulistyce i okazało się że działa bardzo dobrze w obrzękach siatkówki. Eylea ma nieco inny mechanizm działania niż Avastin czy Lucentis i zdarza się, że niektórzy pacjenci lepiej reagują na ten lek.

  Terapia sterydowa

  Sterydy to jedne z najważniejszych leków w medycynie, mają bardzo silne działanie przeciwzapalnie i przeciwobrzękowe. Hamują również podziały komórek. Obecnie w okulistyce sterydy podaje się głównie miejscowo tak aby uzyskać efekt leczniczy tam gdzie potrzeba i nie wywołać problemów ogólnoustrojowych. Ogólnie sterydy podaje się tylko w przypadkach gdy zmiany oczne są wynikiem zmian ogólnoustrojowych ponieważ wiąże się to niestety z występowaniem licznych działań niepożądanych takich jak cukrzyca, osteoporoza, wrzody żołądka czy zaburzenia nastroju. Głównymi schorzeniami okulistycznymi, które leczy się przy zastosowaniu sterydów miejscowo są zapalenia błony naczyniowej oraz obrzęki plamki w przypadku cukrzycy czy zakrzepu żylnego. Najpopularniejsze leki z tej grupy to Trimacynolon, Ozurdex oraz Illuvien.

  Triamcynolon - to pochodna prednizolonu. Lek ten ma silne działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i hamuje podziały komórek. W okulistyce był jednym z pierwszych leków podawanych bezpośrednio do środka oka. Podaje się go do wnętrza oka “off label” czyli poza wskazaniami gdyż jest on zarejestrowany jako lek do podawania domięśniowego. Jest to tani i bardzo skuteczny lek. Jego działanie utrzymuje się w oku przez około 4-6 miesięcy. Po tym czasie kurację zwykle trzeba powtórzyć. Triamcynolon do oka podaje się w postaci zawiesiny co powoduje, że kilka dni po zastrzyku przed okiem fruwają ciemne męty. Zanikają one po kilku dniach.

  Ozurdex - to pochodna dexamethazonu. Lek produkowany w postaci implantu, jest zarejestrowany specjalnie do podawania do środka oka. Wygląda jak kawałek wkładu do automatycznego ołówka, w białym kolorze. Od triamcynolonu różni się tym, że nie powoduje mętów po wstrzyknięciu go do gałki ocznej. Jego działanie utrzymuje się od 4 do 6 miesięcy.

  Illuvien - to kolejny implant z lekiem sterydowym zarejestrowany do stosowania do środka oka. Został wymyślony z myślą o pacjentach z zapaleniem błony naczyniowej ale działa świetnie także w przypadku cukrzycowego obrzęku plamki. Jego działanie utrzymuje się nawet do 2 lat! Jest więc bardzo wygodny w stosowaniu. W Polsce prawie w ogóle nie stosowany.

  Małe zabiegi chirurgiczne

  Operacyjne leczenie zespołu suchego oka

  Usunięcie skrzydlika
  Usunięcie cysty
  Operacje zmian powiek

  Gradówka
  mała kuleczka, która tworzy się na powiekach po jęczmieniu. Najczęściej nie wchłania się sama więc trzeba ją usunąć chirurgicznie. Usunięcie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Po usunięciu nie pozostaje blizna.
  Brodawka, kaszak
  drobne zmiany na powiekach, które nie są groźne z medycznego punktu widzenia ale mogą przeszkadzać pacjentom. Usunięcie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym więc jest bezbolesne. W niektórych przypadkach po zabiegu trzeba założyć szwy, które zdejmuje się po 7 dniach.
  Kępki żółte
  zmiany koloru żółtego powstające na powiekach. Zwykle świadczą o tym, że poziom cholesterolu lub tłuszczy w organizmie jest za duży. Usunięcie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Po usunięciu zakłada się szwy, które zdejmuje się po 7 dniach.

  Operacje plastyczne powiek – podwijanie i odwijanie

  U niektórych osób w ciągu życia zmienia się kształt i ustawienie powiek, co najczęściej wynika z faktu, że z wiekiem skóra traci napięcie. Wygląd powieki można skorygować operacyjnie tak aby uzyskać dobry efekt kosmetyczny. Zabieg przeprowadza się również w przypadku nieprawidłowego ułożenia powiek, wtedy gdy powieka wywijają się do środka lub na zewnątrz. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, a po zabiegu zakłada się szwy skórne, zdejmowane po 7 dniach.

  Usuwanie nowotworów powiek

  Na powiekach oraz wokół nich mogą występować zmiany nowotworowe. Tego typu zmiany wymagają usunięcia i pełnej diagnostyki oraz niekiedy rekonstrukcji powiek. Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, na koniec zakładane są szwy. Typ zabiegu zależy od lokalizacji i rozległości zmiany. O przebiegu operacji decyduje lekarz, który kwalifikuje pacjenta.

  Opadanie powiek – ptoza

  Zabieg polega na podniesieniu opadniętej powieki górnej. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. O typie zabiegu decyduje lekarz podczas kwalifikacji.

  Leczenie nadmiernego łzawienia

  Punktoplastyka
  Metoda operacyjnego leczenia nadmiernego łzawienia. Zabieg polega na poszerzeniu punktów łzowych.
  Botox na łzy
  Nadmierne łzawienie możemy także ograniczyć przez wykonanie niewielkiego zastrzyku z toksyny botulinowej do gruczołu łzowego, który produkuje łzy. Jest to całkowicie bezbolesne i czasowo hamuje wydzielanie łez.