Urządzenia w naszej klinice

OCT DTR OCT Triton Plus firmy TOPCON

OCT czyli optyczna koherentna tomografia, to w dużym skrócie tomografia siatkówki.

W klinice posiadamy jedno z najnowocześniejszych urządzeń do tego badania, jakim jest aparat DTR OCT Triton Plus.

Urządzenie to służy do kompleksowej diagnostyki oka. Badanie na tym aparacie pozwala na bardzo dokładne obrazowanie tkanek w wysokiej rozdzielczości, warstwa po warstwie. Urządzenie analizuje światło podczerwone, które wychodzi z oka po wcześniejszym odbiciu się od obserwowanej struktury. OCT jest potężnym narzędziem do diagnostyki chorób siatkówki. Urządzenie wykonuje zdjęcie dna oka, a ponad to pozwala zajrzeć w głąb siatkówki, co umożliwia ocenę zachodzących w niej zmian nawet na wczesnym etapie rozwoju choroby np. AMD (zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem).

Urządzenie stosowane jest również w diagnostyce jaskry. Mierzy ono grubość warstwy włókien nerwowych siatkówki (badanie GDX). Można przy jego zastosowaniu zrobić badanie HRT czyli ocenę tarczy nerwu wzrokowego.

Aparat Triton firmy TOPCON pozwala również na wykonanie badania angio-OCT. Jest to najnowocześniejsze badanie diagnostyczne w okulistyce. Polega ono na obrazowaniu naczyń krwionośnych bez konieczności stosowania kontrastu dożylnie.

Urządzenie DTR OCT Triton Plus znajdujące się w naszej klinice jest wyposażone w moduł do diagnostyki przedniego odcinka oka możemy więc dokonać pomiaru grubości rogówki i szerokości kąta przesączania (kąt pomiędzy rogówką a tęczówką, którego zamknięcie prowadzi do ataku jaskry), ocenić położenie soczewki wobec innych struktur oka.

Podsumowując badanie OCT daje szerokie możliwości diagnostyczne, pozwala monitorować przebieg zmian zachodzących w oku, a dodatkowo jest nieinwazyjne, szybkie i można je wykonywać bez rozszerzania źrenicy. Co za tym idzie, jest wygodne dla pacjenta.

www.topcon-medical.pl/pl/products/382-dri-oct-triton-swept-source-oct.html

IOL Master firmy Carl-Zeiss

IOL Master to w tej chwili najlepsze urządzenie jakie jest dostępne na rynku, służące do obliczania mocy soczewki jaką należy wszczepić do oka podczas operacji zaćmy.

Moc optyczna implantu soczewki jest bardzo kluczowym parametrem, mierzonym po to aby po operacji oko widziało dobrze i wyraźnie. Im dokładniejszy pomiar tym większa szansa na to, że widzenie po zabiegu będzie odpowiadało oczekiwaniom.

Urządzenie IOL Master mierzy długość osiową gałki ocznej, głębokość komory przedniej oka oraz krzywizny rogówki, dzięki czemu uwzględnia astygmatyzm oka. Pomiar jest wykonywany z dużą precyzją, a ponadto jest bezbolesny i szybki.

www.zeiss.com/meditec/int/products/ophthalmology-optometry/cataract-portfolio/optical-biometers/iolmaster-500.html

Autorefraktometr KR 800 firmy TOPCON

Autorefraktometr jest podstawowym urządzeniem w gabinetach okulistycznych i optometrycznych. Pomiar wykonywany tym aparatem informuje specjalistę o tym, czy pacjent ma wadę wzroku i jaka ona jest. Na podstawie wyniku dobierane są okulary lub soczewki kontaktowe. Autorefraktometr mierzy także krzywizny rogówki oraz rozstaw źrenic.

www.topcon-medical.pl/pl/products/257-kr-800-rm-800.html

Tonometr CT 800 firmy TOPCON

Tonometr to urządzenie służące do pomiaru ciśnienia w oku. Tonometr CT 800 pozwala na taki pomiar, bez dotykania oka. W przeciwieństwie do tradycyjnego tonometru nie wymaga więc znieczulenia. Sam pomiar opiera się na krótkim podmuchu powietrza skierowanego w kierunku oka. Laser obserwuje jak pod wpływem tego podmuchu zachowała się rogówka.

www.topcon-medical.pl/pl/products/296-ct-800-tonometr-bezkontaktowy.html#general

Tonometr iCare

Tonometr iCare to przenośne urządzenie do mierzenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jest to podstawowy pomiar wykorzystywany w monitorowaniu leczenia jaskry. Pomiar jest zupełnie bezbolesny. Niewielkie rozmiary tonometru iCare oraz prosta obsługa powoduje, że każda osoba może wykorzystać to urządzenie do pomiaru ciśnienia ocznego w warunkach domowych.W naszej klinice istnieje możliwość wypożyczenia urządzenia do domu i zamiast przychodzić na uciążliwe pomiary krzywej dobowej do Kliniki mogą Państwo mierzyć sobie sami ciśnienie oczne w domu.

www.icaretonometer.com/products/icare-home-tonometer/

USG ACCUTOME 4Sight

USG czyli aparat do badania ultrasonograficznego gałki ocznej, czyli pozwala na ocenę struktur oka. Jest on szczególnie użyteczny, gdy z jakichś przyczyn elementy optyczne oka są nieprzeźroczyste.

Z wykorzystaniem USG można zmierzyć długość gałki ocznej, ocenić stan siatkówki czy ciała szklistego. Aparat USG wyposażony jest w możliwość pomiaru grubości rogówki.

Przy zastosowaniu specjalnej sondy USG można wykonać również badanie UBM (ultrabiomikroskopii). Jest to dokładna ocena przedniego odcinka oka czyli soczewki, jej aparatu więzadłowego, ciała rzęskowego i kąta przesączania. Badanie USG jest bezbolesne.

www.accutome.com/4sight

YAG laser firmy LIGHTMED

Laser YAGowy firmy LIGHTMED, to laser służący do wykonywania takich zabiegów jak irydotomia i kapsulotomia. Irydotomia polega na utworzeniu wiązką lasera dziurek w tęczówce, co powoduje obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Kapsulotomia to laserowe rozbicie zaćmy wtórnej, która często pojawia się jakiś czas po operacji usunięcia zaćmy.

Aby the zabiegi mogły być wykonane precyzyjnie i skutecznie potrzebny jest doskonały sprzęt.

www.lightmed.com/lightlas-yag-v/

Mikroskop operacyjny firmy Leica

Mikroskopy firmy Leica uważane są za najlepsze mikroskopy na świecie. Dają one bardzo dobry obraz oglądanego obiektu. Mikroskop jest urządzeniem niezbędnym dla chirurga-okulisty do przeprowadzenia skomplikowanych operacji.

Mikroskop powiększa i doświetla obraz oka, dzięki czemu specjalista wykonujący operację np. usunięcia zaćmy czy witrektomii może działać z ogromną precyzją.

www.leica-microsystems.com/products/surgical-microscopes/p/truevision-3d-visualization-system-ophthalmology/

Foropter

Jest to bardzo ciekawe urządzenie zamykające w sobie całą zawartość kasety okulistycznej. To oznacza, że jest wyposażony w pełen zestaw soczewek różnego rodzaju. Umożliwia pomiar wady wzroku oraz innych zaburzeń układu wzrokowego np. odchylenia ustawienia oczu, zatem pozwala na bardzo precyzyjny dobór mocy okularów.

Platforma do zabiegów witrektomii i fakoemulsyfikacji EVA

Fakoemulsyfikator EVA to urządzenie niezbędne w mikrochirurgii oka. Umożliwia ono bowiem wykonywanie witrektomii oraz operacji usunięcia zaćmy poprzez wykonanie niewielkich nacięć. Dzięki czemu nie są potrzebne szwy i oko szybko się goi. Urządzenie umożliwia chirurgowi ogromną precyzję działania i komfort pracy, co jest również bardzo korzystne dla pacjenta.

Mikroskop spekularny NIDEK

Mikroskop spekularny firmy NIDEK jest nowoczesnym urządzeniem do badania rogówki. Dzięki temu dokładnemu narzędziu możemy badać grubość rogówki, czyli wykonać badanie zwane pachymetrią. Pozwala również określić w jakim stanie jest rogówka i czy bezpiecznie można u pacjenta wykonać zabieg usunięcia zaćmy.

https://www.polandoptical.pl/product,mikroskop-lustrzany-firmy-nidek-model-cem-530,112.html

Laser EasyRet firmy Quantel

Laser EasyRet firmy Quantel jest tak zwanym żółtym laserem o długości fali 577 nm.

Jest to najnowocześniejszy laser stosowany do leczenia chorób siatkówki. Przy jego pomocy można dokonywać fotokoalgulacji przedarć i zmian obwodu siatkówki w przypadku jej zmian degeneracyjnych.

Ponieważ laser ten ma opcję multisopt, pozwalającą na jednoczesne wykonywanie wielu ognisk laserowych, można nim szybko i bezboleśnie wykonać panfotokoagulację czyli leczenie siatkówki w przypadku retinopatii cukrzycowej czy zakrzepu.

Laser EasyRet posiada również opcję laserowania dawką podprogową czyli nie uszkadzającą struktur siatkówki. Wiązka podprogowa stymuluje siatkówkę do regeneracji i jest z dużą skutecznością stosowana w leczeniu chorób plamki, makulopatii cukrzycowej czy zakrzepu żylnego.

https://www.quantel-medical.pl/products/52-easyret

Synoptofor

Synoptofor to urządzenie służące do diagnostyki i leczenia zaburzeń ustawienia gałek ocznych takich jak zez i foria. Aparat, przy pomocy wielu testów, pozwala na określenie jaki jest kąt odchylenia oczu, jak oczy współpracują ze sobą i w jakim stanie jest widzenie obuoczne. Synoptofor pozwala także na prowadzenie terapii widzenia. Zwykle jest stosowany w okulistyce dziecięcej.

ICP OSA TearScope/Meibograph

Urządzenie służy do wszechstronnej oceny parametrów filmu łzowego, pokrywającego przednią część gałki ocznej. Dzięki temu stanowi pomocne narzędzie do diagnostyki tzw. Zespołu Suchego Oka (ZSO). Pozwala określić przyczyny dolegliwości, co z kolei umożliwia zaproponowanie pacjentowi optymalnego leczenia.Urządzenie mierzy czas przerwania filmu łzowego, wysokość menisku, ilość warstwy tłuszczowej filmu łzowego oraz ocenia stan gruczołów Meiboma. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne.

https://www.sbmsistemi.com/news-posts/2192/

E-Eye

Jest to urządzenie stworzone prze francuską firmę E-Swin - wiodącego producenta sprzętu do fototerapii. E-eye służy do terapii Zespołu Suchego Oka spowodowanego dysfunkcją gruczołów Meiboma. Gruczoły Meiboma znajdujące się w powiekach produkują warstwę tłuszczową, która zabezpiecza łzy przed nadmiernym parowaniem. W związku z tym prawidłowe funkcjonowanie tych gruczołów jest kluczowe dla przedniej powierzchni oka. E-Eye za pomocą leczniczego światła stymuluje gruczoły Meiboma do pracy, co przywraca równowagę filmu łzowego. Światło jest aplikowane przezskórnie za pomocą specjalnej głowicy. Zabiegi są bezbolesne, nieinwazyjne i wykonuje się je w seriach co około 2 tygodnie. Pozytywny wpływ zabiegów na gruczoły Meiboma jest potwierdzony przez liczne badania naukowe.

https://www.esw-vision.com/

Mikroperymetr

Mikroperymetria pozwala na dokładniejszą ocenę czułości siatkówki, pogłębienie diagnostyki, monitorowanie postępu choroby oraz ocenę wyników zastosowanego leczenia.

Badanie mikroperymetryczne wykorzystuje się dla diagnostyki retinopatii, makulopatii genetycznych, naczyniowych, zapalnych, zwyrodnieniowych i infekcyjnych.

W Warszawskim Szpitalu Okulistycznym posiadamy najnowocześniejsze urządzenie do mikroperymetrii, które, oparte na skaningowym laserze umożliwia śledzenie oka w czasie rzeczywistym (eye-tracking). Mikroperymetr dokładnie mierzy czułość plamki, stabilność fiksacji oraz pozwala wyznaczyć rzeczywisty focus fiksacji.

Mikroperymetria to badanie bezbolesne, bezdotykowe i nieinwazyjne.

Nulids

Nulids, to urządzenie do sonicznego czyszczenie brzegów powiek.

Zabieg polega na dokładnym wyczyszczeniu rzęs oraz brzegów powiek, masażu brzegów powiek oraz delikatnym peelingu linii wodnej. Dzięki specjalnie opracowanym obrotowym ruchom wypustek silikonowych można dokładnie doczyścić nasadę rzęs, czyli miejsce trudno dostępne przy tradycyjnej higienie brzegów powiek chusteczkami.

Zabieg polecamy jest osobom z nawracającymi stanami zapalnymi brzegów powiek, zastoinową postacią dysfunkcji gruczołów Meiboma, nużycą.
Zabieg można połączyć z mechanicznym wyciskaniem gruczołów Meiboma.

Zabiegu nie wykonujemy u osób ze sztucznymi rzęsami. ( wypadną)

Przed zabiegiem wymagana jest konsultacja okulistyczna.