Refrakcyjna wymiana soczewki to zabieg, który na trwałe usuwa wadę wzroku i konieczność używania okularów. Szczególnie polecany jest osobom po 45 roku życia.
Spis treści
Jakie wady można korygować przy zastosowaniu tej metody?
Refrakcyjna wymiana soczewki to zabieg, którym można korygować wszystkie wady wzroku: krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm.
Jest szczególnie polecana u osób powyżej 45 roku życia, u których konieczne staje się używanie okularów do czytania.
Przeprowadzenie refrakcyjnej wymiany soczewki pozwala na uzyskanie trwałego efektu dobrego widzenia i na stałe uwalnia od okularów.
Co to jest presbiopia?
Presbiopia to wada wzroku pojawiająca się z wiekiem i związana ze starzeniem się oka. Osoby w wieku 40–45 lat potrzebują dodatkowych okularów aby widzieć dobrze z bliska.
Czasami bywa tak, że osoby z presbiopią potrzebują innych okularów „do czytania”, a innych „do patrzenia z daleka”. Dzięki refrakcyjnej wymianie soczewki osoby te mogą na stałe pozbyć się okularów, a dzięki zastosowaniu implantu multifokalnego mogą odzyskać dobre widzenie do dali i do bliży.
Dla kogo jest refrakcyjna wymian soczewki?
Zabieg ten jest szczególnie zalecany osobom, które nie chcą nosić okularów ani do czytania, ani do chodzenia a mają więcej niż 45 lat.
Refrakcyjna wymiana soczewki to metoda również dla osób, które nie zdecydowały się za zabieg korekcji wady wzroku w młodości lub nie miały takiej możliwości.
Na czym polega zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?
Zabieg ten polega na usunięciu soczewki własnej z oka pacjenta i wszczepieniu na to miejsce specjalnie dobranej soczewki sztucznej, czyli implantu.
Dobranie soczewki sztucznej jest najważniejszym elementem kwalifikacji przedoperacyjnej. Typ implantu zależy od wady wzroku danej osoby oraz od efektu, jaki dana osoba chce uzyskać po zabiegu.
Cały zabieg wykonywany jest przez małe cięcie o szerokości 1,8 mm, które goi się samodzielnie bez zakładania szwów. Aby uzyskać najlepszy efekt, konieczne jest zoperowanie obu oczu.
Czy zabieg refrakcyjnego usunięcia soczewki jest bolesny?
Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Oko przed zabiegiem znieczulane jest kroplami. Cały zabieg trwa około 15–20 min. Po zabiegu pacjent może po kilku godzinach wrócić do domu.
Czy od razu po zabiegu widzi się dobrze?
Bezpośrednio po zabiegu oko jest zasłonięte opatrunkiem, który zdejmowany jest na wizycie kontrolnej następnego dnia. Widzenie poprawia się przez kilka dni. Uważa się, że kilka tygodni od zabiegu „mózg ciągle przyzwyczaja się do nowego widzenia”.
Ostateczny efekt po wymianie soczewki należy oceniać po operacji obu oczu. Dopiero wtedy, po ustabilizowaniu się widzenia obuocznego, możliwe jest doskonałe widzenie.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu?
Zabieg można wykonać u każdej osoby, która chciałaby pozbyć się wady wzroku. Technika zabiegu wymaga usunięcia soczewki naturalnej, więc zalecana jest u nieco starszych pacjentów, czyli po 40 roku życia, u których doszło już do nieznacznego utwardzenia soczewki. U pacjentów młodszych preferowanymi metodami korekcji wady wzroku są zabiegi laserowe oraz wszczepienie soczewek fakijnych.
Jaka soczewka powinna być wszczepiona do oka podczas zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki?
Jest to najważniejsze pytanie, na jakie należy odpowiedzieć przed operacją.
Rodzaj soczewki uzależniony jest od tego, jaka wada wzroku ma być korygowana oraz czy pacjent akceptuje okulary do czytania.
Czy można wykonać zabieg refrakcyjnego usunięcia soczewki w ramach NFZ?
Takie zabiegi nie są refundowane przez NFZ ani nie można dopłacić do zabiegu w ramach NFZ i otrzymać lepszą soczewkę. W ramach zabiegu NFZ wszczepiane są najprostsze soczewki, a pacjent nie ma prawa wyboru, jaki implant będzie zastosowany.
Czy każdy może mieć wszczepiony sztuczny implant pozwalający czytać bez okularów?
Technicznie taki zabieg jest możliwy u każdej osoby. Ważne jest jednak, aby prawidłowo ocenić, czy u danego pacjenta implant ten ma szansę prawidłowo działać. Implanty takie sprawdzają się jedynie w sytuacji, gdy umieszczone są w absolutnie zdrowych oczach. Nie powinno się ich wszczepiać w przypadku współistnienia zmian cukrzycowych, jaskry czy poważnych chorób siatkówki.
Należy pamiętać, że jeżeli w oku istniało wcześniej niedowidzenie, czyli oko nie widziało w okularach dobrze, nie jest możliwe naprawienie tego operacją wymiany soczewki w wieku dorosłym.
Czy jeżeli chcę operować zaćmę, mogę sobie też zlikwidować wadę wzroku?
Absolutnie tak! W przypadku pacjentów z zaćmą można wszczepić dowolnie wybraną soczewkę. Można zlikwidować wadę wzroku, jak również można uwolnić się od okularów do czytania na stałe.
Jest dużo możliwości! Należy o nie pytać!
Obejrzyj film
Zaćma - informacje ogólne
Soczewka wieloogniskowa - doświadczenia pacjentki
Akomodacja
Astygmatyzm
Presbiopia
Przygotowanie i zalecenia po zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki
Wizyta kwalifikacyjna do operacji RWS Obejmuje badanie okulistyczne, topografię rogówki, środbłonek, OCT, kalkulację soczewki
450 pln
Operacja RWS z soczewką jednoogniskową asferyczną Acrysoft IQ Natural, Tecnis jednoogniskowy
4500 pln
Operacja RWS z soczewką jednoogniskową toryczną Tecnis Toric, Acrysoft IQ
5500 pln
Operacja RWS z soczewką jednoogniskową Tecnis Eyehance
5800 pln
Operacja RWS z soczewką jednoogniskową toryczną premium o wydłużonej ogniskowej Tecnis Eyehance Toric
6800 pln
Operacja RWS z soczewką EDOF Vivity
8500 pln
Operacja RWS z soczewką EDOF TORIC (Vivity toric)
9500 pln
Operacja RWS z soczewką wieloogniskową Fine Vision, Alcon Panoptix
8500 pln
Operacja RWS z soczewką wieloogniskową toryczną Fine Vision toric, Alcon Panoptix toric
9500 pln
Opcja dokorygowania laserem (jedno oko)
2500 pln
Możliwość rozbicia ceny usługi na dogodne raty! Więcej
Pakiet laserowy po operacji usunięcia zaćmy i refrakcyjnej wymiany soczewki
Block
W skład pakietu wchodzą:
Proponujemy Państwu wykupienie, łącznie z zabiegiem, wszczepienia soczewki Pakietu Laserowego. Wykupienie Pakiet Laserowego łącznie z zabiegiem wszczepienia soczewki zapewnia przeprowadzenie bezpłatnego zabiegu laserowej korekcji wady resztkowej gdyby taki zabieg był konieczny.
2000zł
na jedno oko
Zadzwoń i dowiedz się więcej: +48 (22) 598 78 98
Zabieg usunięcia soczewki własnej z oka jest zabiegiem refrakcyjnym, którego celem jest usunięcie na stałe również wady wzroku. Dla osiągnięcia satysfakcji z zabiegu nie jest konieczne aby nowa wada wzroku była 0. Już znacząca redukcja wady wzroku do poziomu niewielkiej wady rządu +/- 0,5D, +/- 0,25 D jest wystarczająca. Przed wykonaniem zabiegu usunięcia zaćmy czy refrakcyjnej wymiany soczewki konieczne jest przeprowadzenie wielu pomiarów, tak aby na ich podstawie dobrać najlepszą soczewkę. Wiele czynników może wpłynąć na jakość tych pomiarów a co za tym idzie na wynik operacji. Do najważniejszych należy:
Zespół suchego oka. Pacjent nie może mieć przesuszonej powierzchni oka gdyż znacząco może to wpłynąć na wartość pomiarów. Wykonanie pomiarów w takich warunkach może spowodować, że po operacji pozostanie w oku wada wzroku tzw. wada resztkowa.
oraz ułożenie sztucznej soczewki w oku. Kolejną sprawą jest „układanie” się soczewki w oku. Kalkulując moc i rozmiar soczewki chirurg przeprowadza niejako symulację ułożenia soczewki w oku. Jednak dopiero po jej wszczepieniu będzie wiadomo jak ona ułożyła się w oku, jaką pozycję przyjęła i w jaki sposób wpłynie na ostrość wzroku.
Ostateczna ostrość wzroku w oku po zabiegu zależna jest od wielu czynników. Wszystkie one wpływają na trafność wyboru mocy soczewek. Niekiedy zdąża się, że po przeprowadzeniu zabiegu i wygojeniu się oka (czyli po około 6-ciu miesiącach) w oku pozostanie niewielka wada wzroku tzw. wada resztkowa. Zwykle taka wada nie przekracza +/-0,5D. Zwykle wada resztkowa nie ma większego znaczenia klinicznego i większość osób jej nie odczuwa. Są jednak osoby, które potrzebują aby ich wada wzroku po operacji była absolutnie 0. Ponieważ jak wyjaśniano wyżej osiągnięcie zupełnego 0 w oczach jest niezwykle trudne, wręcz niemożliwe w 100% przypadków (i na ogół nie jest konieczne dla osiągnięcia satysfakcji pacjenta z zabiegu) większość pacjentów nawet z wadą resztkową w oczach jest po operacji zadowolona.
Jeżeli jednak pacjent nie chce w ogóle mieć nawet najmniejszej wady wzroku po zabiegu wszczepienia soczewek, można wykonać po wygojeniu się oka czyli po około 6-ciu miesiącach laserową korekcję wzroku i usunięcie wady resztkowej. Proponujemy Państwu wykupienie, łącznie z zabiegiem, wszczepienia soczewki Pakietu Laserowego. Wykupienie Pakiet Laserowego łącznie z zabiegiem wszczepienia soczewki zapewnia przeprowadzenie bezpłatnego zabiegu laserowej korekcji wady resztkowej gdyby taki zabieg był konieczny.
Koszt pakietu to 2000 PLN na jedno oko.
Block
Zadzwoń do nas
Wolisz porozmawiać? Skontaktuj się z naszą recepcją by uzyskać pomoc przy umawianiu wizyt i zapisach na badania diagnostyczne.
+48 (22) 598 78 98
Wyślij prośbę o kontakt
Chcesz opisać swój problem i skorzystać z pomocy przy zapisie na wizytę? Wypełnij formularz, a my odpowiemy w ciągu 1–2 dni roboczych i doradzimy Ci specjalistę.
We wtorki i piątki Warszawski Szpital Okulistyczny czynny jest do godz.16.00.
Pacjentów zapraszamy do Instytutu Oka
Al. Niepodległości 18,
02-653 Warszawa,
tel. (22) 123 55 50.