Refrakcyjna wymiana soczewki to zabieg, który na trwałe usuwa wadę wzroku i konieczność używania okularów. Szczególnie polecany jest osobom po 45 roku życia.

 

Jakie wady można korygować przy zastosowaniu tej metody?

Refrakcyjna wymiana soczewki to zabieg, którym można korygować wszystkie wady wzroku: krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm.

Jest szczególnie polecana u osób powyżej 45 roku życia, u których konieczne staje się używanie okularów do czytania.

Przeprowadzenie refrakcyjnej wymiany soczewki pozwala na uzyskanie trwałego efektu dobrego widzenia i na stałe uwalnia od okularów.

Co to jest presbiopia?

Presbiopia to wada wzroku pojawiająca się z wiekiem i związana ze starzeniem się oka. Osoby w wieku 40–45 lat potrzebują dodatkowych okularów aby widzieć dobrze z bliska.

Czasami bywa tak, że osoby z presbiopią potrzebują innych okularów „do czytania”, a innych „do patrzenia z daleka”. Dzięki refrakcyjnej wymianie soczewki osoby te mogą na stałe pozbyć się okularów, a dzięki zastosowaniu implantu multifokalnego mogą odzyskać dobre widzenie do dali i do bliży.

 

 

Dla kogo jest refrakcyjna wymian soczewki?

Zabieg ten jest szczególnie zalecany osobom, które nie chcą nosić okularów ani do czytania, ani do chodzenia a mają więcej niż 45 lat.

Refrakcyjna wymiana soczewki to metoda również dla osób, które nie zdecydowały się za zabieg korekcji wady wzroku w młodości lub nie miały takiej możliwości.

Na czym polega zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

Zabieg ten polega na usunięciu soczewki własnej z oka pacjenta i wszczepieniu na to miejsce specjalnie dobranej soczewki sztucznej, czyli implantu.

Dobranie soczewki sztucznej jest najważniejszym elementem kwalifikacji przedoperacyjnej. Typ implantu zależy od wady wzroku danej osoby oraz od efektu, jaki dana osoba chce uzyskać po zabiegu.

Cały zabieg wykonywany jest przez małe cięcie o szerokości 1,8 mm, które goi się samodzielnie bez zakładania szwów. Aby uzyskać najlepszy efekt, konieczne jest zoperowanie obu oczu.

Czy zabieg refrakcyjnego usunięcia soczewki jest bolesny?

Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Oko przed zabiegiem znieczulane jest kroplami. Cały zabieg trwa około 15–20 min. Po zabiegu pacjent może po kilku godzinach wrócić do domu.

Czy od razu po zabiegu widzi się dobrze?

Bezpośrednio po zabiegu oko jest zasłonięte opatrunkiem, który zdejmowany jest na wizycie kontrolnej następnego dnia. Widzenie poprawia się przez kilka dni. Uważa się, że kilka tygodni od zabiegu „mózg ciągle przyzwyczaja się do nowego widzenia”.

Ostateczny efekt po wymianie soczewki należy oceniać po operacji obu oczu. Dopiero wtedy, po ustabilizowaniu się widzenia obuocznego, możliwe jest doskonałe widzenie.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu?

Zabieg można wykonać u każdej osoby, która chciałaby pozbyć się wady wzroku. Technika zabiegu wymaga usunięcia soczewki naturalnej, więc zalecana jest u nieco starszych pacjentów, czyli po 40 roku życia, u których doszło już do nieznacznego utwardzenia soczewki. U pacjentów młodszych preferowanymi metodami korekcji wady wzroku są zabiegi laserowe oraz wszczepienie soczewek fakijnych.

Jaka soczewka powinna być wszczepiona do oka podczas zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki?

Jest to najważniejsze pytanie, na jakie należy odpowiedzieć przed operacją.

Rodzaj soczewki uzależniony jest od tego, jaka wada wzroku ma być korygowana oraz czy pacjent akceptuje okulary do czytania.

 

Czy można wykonać zabieg refrakcyjnego usunięcia soczewki w ramach NFZ?

Takie zabiegi nie są refundowane przez NFZ ani nie można dopłacić do zabiegu w ramach NFZ i otrzymać lepszą soczewkę. W ramach zabiegu NFZ wszczepiane są najprostsze soczewki, a pacjent nie ma prawa wyboru, jaki implant będzie zastosowany.

Czy każdy może mieć wszczepiony sztuczny implant pozwalający czytać bez okularów?

Technicznie taki zabieg jest możliwy u każdej osoby. Ważne jest jednak, aby prawidłowo ocenić, czy u danego pacjenta implant ten ma szansę prawidłowo działać. Implanty takie sprawdzają się jedynie w sytuacji, gdy umieszczone są w absolutnie zdrowych oczach. Nie powinno się ich wszczepiać w przypadku współistnienia zmian cukrzycowych, jaskry czy poważnych chorób siatkówki.

Należy pamiętać, że jeżeli w oku istniało wcześniej niedowidzenie, czyli oko nie widziało w okularach dobrze, nie jest możliwe naprawienie tego operacją wymiany soczewki w wieku dorosłym.

Czy jeżeli chcę operować zaćmę, mogę sobie też zlikwidować wadę wzroku?

Absolutnie tak! W przypadku pacjentów z zaćmą można wszczepić dowolnie wybraną soczewkę. Można zlikwidować wadę wzroku, jak również można uwolnić się od okularów do czytania na stałe.

Jest dużo możliwości! Należy o nie pytać!

Obejrzyj film

Zaćma - informacje ogólne
Soczewka wieloogniskowa - doświadczenia pacjentki
Akomodacja
 
Astygmatyzm
Presbiopia

Cennik: refrakcyjna wymiana soczewki

Wizyta kwalifikacyjna do operacji RWS
Obejmuje badanie okulistyczne, topografię rogówki, środbłonek, OCT, kalkulację soczewki
400 pln
Kwalifikacja anestezjologiczna do zabiegu operacyjnego 250 pln
Operacja RWS z soczewką podstawową
Bausch&Lomb
3000 pln
Operacja RWS z soczewką jednoogniskową asferyczną
Alcon Acrysof, Zeiss Lucia, Acriva BB
3500 pln
Operacja RWS z soczewką jednoogniskową premium
Alcon IQ Natural, Tecnis jednoogniskowy, Zeiss Asphina
4200 pln
Operacja RWS z soczewką jednoogniskową premium o wydłużonej ogniskowej
Tecnis Eyehance
4500 pln
Operacja RWS z soczewką jednoogniskową toryczną premium o wydłużonej ogniskowej
Tecnis Eyehance Toric
6000 pln
Operacja RWS z soczewką jednoogniskową toryczną
Alcon Toric, Tecnis Toric, Zeiss Toric
5500 pln
Operacja RWS z soczewką wieloogniskową
Fine Vision, Alcon Panoptix, Alcon Vivity
6800 pln
Operacja RWS z soczewką wieloogniskową toryczną Fine Vision toric, Alcon Panoptix toric, Alcon Vivity toric 8400 pln

Możliwość rozbicia ceny usługi na dogodne raty! Więcej