Wada wzroku to taki stan, kiedy oko widzi nieostro ponieważ światło wpadające do oka skupiane jest przed albo za siatkówką. Najczęściej stosowane metody korygowania wady wzroku to noszenie okularów lub soczewek kontaktowych. Metody te mają jednak swoje wady. Okulary bywają niewygodne szczególnie, gdy chce się uprawiać sport. Soczewki kontaktowe mogą powodować zespół suchego oka a ich noszenie wiąże się z ciągłymi wydatkami.

Wady wzroku można pozbyć się na stałe dzięki metodom zabiegowym. W zależności od rodzaju i wielkości wady oraz od wieku pacjenta dobiera się indywidualnie sposob leczenia.

Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest laserowa korekcja wady wzroku (określenie laserowa korekta wzroku jest błędne).

Na czym polega technika zabiegu laserowego?

Laserowa korekcja wady wzroku polega na zmianie kształtu rogówki przy użyciu lasera tak, aby promienie światła po wejściu do oka skupiły się w samym centrum siatkówki czyli w miejscu gdzie powstaje wyraźny obraz.

Na początku zabiegu zdejmuje się z oka powierzchowną warstwę rogówki (można to zrobić na różne sposoby w zależności metody). Następnie po uzyskaniu dostępu do istoty właściwej rogówki dokonuje się jej modelownia przy użyciu specjalnego lasera.

Jaki laser stosowany jest do wykonania zabiegów chirurgii refrakcyjnej?

W Warszawskim Szpitalu Okulistycznym  stosujemy nowoczesny laser produkcji niemieckiej Schwind Amaris. Należy on do najnowocześniejszych urządzeń wykorzystywanych podczas zabiegów z zakresu chirurgii okulistycznej. Prosty w użyciu, stanowi dla obsługującego go lekarza narzędzie skutecznie modelujące rogówkę oka i pozostawiające jej powierzchnię idealnie gładką. Laser Schwind Amaris posiada doskonałe parametry techniczne, co ułatwia uzyskanie zamierzonego efektu refrakcyjnego i przyspiesza gojenie oka po zabiegu. Jest on wyposażony w technologię Eye-Tracker 5D czyli system, który podczas zabiegu operacyjnego monitoruje położenie oka i dostosowuje modelowanie rogówki do warunków operacyjnych. Dzięki temu uzyskuje się perfekcyjny efekt po zabiegu.

Jakie procedury przeprowadza się przy zastosowaniu lasera Schwind Amaris?

Przy użyciu lasera Schwind Amaris można wykonać zabiegi takie jak CUSTOM-EBK, CUSTOM-Trans PRK, EBK, Trans PRK oraz Lasek. Wszystkie one należą do tak zwanych metod powierzchniowych. Polegają one na tym, że po zdjęciu powierzchownej warstwy rogówki czyli nabłonka rogówki (to wykonywane jest w zależności od metody innym sposobem) dokonuje się modelowania istoty właściwej rogówki laserem. Rodzaj modelowania rogówki określany jest przez software lasera na podstawie badań kwalifikacyjnych do zabiegu.

Czy zabiegi korekcji laserowej wzroku są bezpieczne?

Zabiegi przy użyciu lasera Schwind Amaris należą do tak zwanych zabiegów powierzchniowych. Podczas tego rodzaju zabiegów nie wchodzi się głęboko do oka a jedynie przeprowadza modelowanie powierzchni rogówki. W związku z tym, zabiegi te nie wiążą się z uszkodzeniem środka oka. Są bardzo bezpieczne.

Dodatkowo nowoczesne oprogramowanie współpracujące z topografem rogówkowym i abberometrem w doskonały sposób wyznacza zakres w jakim należy dokonać modelowania rogówki. Nie ma mowy zatem aby zakres tego modelowania mógł być za mały lub za duży.

Jakie wady można korygować przy zastosowaniu technik laserowych?

Laserem można korygować wszystkie wady wzroku czyli astygmatyzm, krótkowzroczność oraz nadwzroczność.

Techniki laserowe są jednak najbardziej skuteczne w pewnych zakresach tych wad. Najlepiej koryguje się krótkowzroczność do -6D, nadwzroczność do +4D oraz astygmatyzm do 2 D Cyl (dioptrii cylindrycznych). Jeżeli wada wzroku jest większa niż podane wyżej, można zastosować inną metodę korekcji jak wszczepienie soczewki fakijnej lub refrakracyjną wymianę soczewki własnej pacjenta.

Kto jest dobrym kandydatem do laserowej korekcji wzroku?

Zaleca się, aby zabiegi laserowej korekcji wzroku wykonywane były u osób powyżej 20 roku życia, ponieważ wada wzroku tych osób jest już najczęściej stabilna i można uzyskać przewidywalny efekt pooperacyjny.

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu laserowego są choroby nowotworowe, nieustabilizowana cukrzyca, padaczka oraz klaustrofobia. Laserowa korekcja wzroku nie powinna być wykonywana u kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz u pacjentów z rozrusznikiem serca.

Osoby, które rozważają zabieg laserowego usunięcia wady wzroku, ale są już w wieku średnim, powinny pamiętać, że po 40 roku życia naturalny proces sztywnienia soczewki w oku powoduje, że konieczne są okulary do czytania. Dlatego możliwość laserowej korekcji wady wzroku powinny omówić z lekarzem okulistą lub optometrystą.

Jakie badanie należy wykonać podczas kwalifikacji do zabiegu laserowego?

Kwalifikacja do zabiegu laserowej korekcji wady wzroku wymaga przede wszystkim oceny samej wady refrakcji oraz budowy rogówki. Powinna być dokonywana przez osobę doświadczoną. Najczęściej badanie to wykonywane jest przez wykwalifikowanego optometrystę i lekarza chirurga.

Do badań jakie wykonuje się przed zabiegiem należy:

  • badanie ostrości wzroku
  • badanie wady refrakcji przed i po porażeniu akomodacji (bez kropli i po podaniu kropli)
  • topografia rogówki,
  • pomiar abberacji układu optycznego oka,
  • pachymetria czyli ocena grubości rogówki (zabiegowi mogą być poddawane oczy o grubości rogówki powyżej 500 µm)
  • badanie obwodu siatkówki w celu wykluczenia degeneracji o znaczeniu klinicznym
  • tomografię komputerową plamki

W Klinice zalecamy również badanie w kierunku zespołu suchego oka na nowoczesnym sprzęcie OSA.

Skąd mam wiedzieć jaki rodzaj korekcji laserowej mam wybrać?

Jest wiele technik stosowanych aby zredukować wadę wzroku. Wszystkie one mają skomplikowane i mało mówiące nazwy.

Najłatwiej zrozumieć technikę operacyjną jeżeli podzieli się zabiegi na dwie kategorie:

  • powierzchowne czyli takie podczas których zabieg wykonuje się tylko w obrębie powierzchownych warstw oka czyli rogówki. Należą do nich PRK, EBK, LASEK ( oraz ich odmiany). Procedury te są bardzo bezpieczne, bo nie narusza się ciągłości ściany oka. Dają one jednak dyskomfort przez kilka dni po zabiegu.
  • penetrujące, podczas których dochodzi do naruszenia ciągłości struktur oka. Takimi zabiegami są LASIK oraz SMILE. Przewagą tych procedur jest bardzo szybkie gojenie i możliwość praktycznie natychmiastowego powrotu do pracy. Niestety w przypadku powikłań, jeżeli się już zdarzą, mogą one być bardzo poważne, bo dotyczą głębszych struktur oka.

Specjalista operator w naszej klinice zawsze indywidualnie dla pacjenta wybiera tę procedurę laserową, która jest dla niego najlepsza, biorąc pod uwagę wszystkie indywidualne predyspozycje medyczne i oczekiwania dotyczące efektu zabiegu.

Na czym polega procedura EBK?

EBK jest obecnie najnowocześniejszą z procedur powierzchownych. Powikłania w tej procedurze praktycznie nie zdarzają się.

Usunięcie nabłonka rogówki dokonywane jest w tej metodzie specjalnie zaprojektowanym ostrzem, którego użycie gwarantuje precyzyjne działanie i ułatwia gojenie oka. (W innych procedurach powierzchniowych używa się innego sposobu zdjęcia nabłonka rogówki na przykład używa się alkoholu, który działa drażniąco na oko). Modelowanie rogówki dokonywane jest laserem Schwind Amaris, który działa niezwykle precyzyjnie. Po zabiegu oko zabezpiecza się soczewką nagałkową. Oko goi się w przeciągu kilku dni.

Czy zabieg laserowy boli?

Zabieg laserowy jest zupełnie bezbolesny. Wykonywany jest po podaniu kropli znieczulających do oka. Aby zapewnić komfort po zabiegu, na oko nakładana jest soczewka nagałkowa opatrunkowa, która przyspiesza i ułatwia gojenie rogówki. Poprawia również komfort widzenia.

Jak długo oko goi się po zabiegu?

Oko goi się po zabiegu kilka dni. Czas ten może być różny u różnych osób. W tym czasie widzenie może nie być jeszcze perfekcyjne. Aby usprawnić gojenie na oko zakładana jest soczewka kontaktowa opatrunkowa. Podczas kilku dni po zabiegu mogą wystąpić dolegliwości w postaci uczucia piasku pod powiekami, szczypania, uczucia ciężkości oczu, dyskomfort, itd. Podczas tego okresu należy przyjmować krople przepisane przez lekarza okulistę.

Co się stanie jak będę mrugać w czasie zabiegu i ruszać okiem?

Na szczęście nic. Podczas zabiegu na powieki zakładana jest specjalna rozwórka, która utrzymuje oczy otwarte. Laser natomiast “sam pilnuje”, aby operacja bez względu na położenie oka była wykonana w tym miejscu gdzie trzeba.Mimo zaawansowanej technologii stosowanej podczas korekcji wady wzroku dobrze jest się skupić i stosować do zaleceń chirurga.

Kiedy po zabiegu można wrócić do pracy?

Po zabiegu można dość szybko, w przeciągu kilku dni, powrócić do codziennych obowiązków. Osoby, które pracują przed komputerem lub w biurze przez wiele godzin powinny jednak pamiętać, że może u nich dojść do nasilenia objawów suchego oka czyli mogą czuć szczypanie oczu, piasek pod powiekami, drapanie, czy swędzenie. Należy wtedy zakraplać leki nawilżające w postaci kropli.

Korekcja laserowa wzroku – czy warto?


Wykorzystanie lasera uznawane jest za szybką, skuteczną oraz bezpieczną metodę leczenia wad wzroku, co potwierdzają liczne opinie zadowolonych pacjentów. Jeśli nie tolerują Państwo soczewek kontaktowych, mają bardzo dużą wadę wzroku, inną wadę w każdym oku lub chcą wstąpić do służb mundurowych, warto skontaktować się z naszą Kliniką i umówić na konsultacje. Zabieg operacyjny trwa 30 minut a życie bez okularów wiele lat.

Cena korekcja laserowej wzroku jest zbyt duża. Nie stać mnie na nią.

To nie do końca prawda. Jeżeli przyjmiemy, że zamiast korekcji laserowej stosujemy soczewki kontaktowe i jeżeli przyjmiemy, że ich miesięczny koszt wynosi 100 PLN to łatwo policzyć, że roczny koszt soczewek kontaktowych to 1200 PLN (oczywiście soczewki nagałkowe są w różnych cenach). Zabieg laserowy zwraca się więc średnio po 3 latach, a daje wolność od okularów i soczewek kontaktowych na znacznie dłużej.

W naszej Klinice proponujemy pacjentom dogodny system ratalny oraz możliwość spłaty zabiegu laserowej korekcji wady wzroku nawet na przestrzeni kilku lat.

→ Mediraty

Obejrzyj film

 
Na czym polega proces widzenia?

Wady wzroku - informacje ogólne
 
Krótkowzroczność

 

Nadwzroczność
Astygmatyzm

Metody korekcji wad wzroku

Cennik: laserowa korekcja wzroku

Badania przedoperacyjne – pełna kwalifikacja do zabiegu
wizyta przeprowadzona przez optometrystę i lekarza obejmuje:

  • wywiad z pacjentem
  • autorefraktometria czyli komputerowe badanie wzroku
  • topografia rogówki
  • pachymetria (pomiar grubości rogówki)
  • tonometria
  • badanie optometryczne (widzenie obuoczne, najlepsza korygowana ostrość wzroku, oko dominujące)
  • badanie po rozszerzeniu źrenic oraz badanie po porażeniu akomodacji
  • tomografia siatkówki
  • biometria
400 pln
Zabieg laserowy metodą EBK (2 oczu/ 1 oko) 6500/3300 pln
Zabieg laserowy metodą NTLT (No-Touch Laser Technology) (2 oczu/ 1 oko) 7000/3600 pln
Zabieg laserowy metodą Femtolasik (2 oczu/ 1 oko) 9900/4950 pln
Zabieg laserowy metodą Femtolasik PresbyMax (2 oczu/ 1 oko) 11600/5800 pln

Możliwość rozbicia ceny usługi na dogodne raty! Więcej