Irydotomia laserowa to zabieg w jaskrze z wąskim, zamykającym się kątem przesączania. Przeprowadza się ją w oczach, którym zagraża całkowite zamknięcie się kąta przesączania, co może doprowadzić do ostrego ataku jaskry, połączonego z bardzo wysokim ciśnieniem w oku. Podczas zabiegu wykonuje się na tęczówce mikroskopijny otwór, umożliwiający swobodny przepływ cieczy wodnistej z komory tylnej do przedniej.

Irydotomia laserowa –  konsultacje przed zabiegiem

Kwalifikacja do zabiegu obejmuje wykonanie tomografii optycznej przedniego odcinka oka. Dzięki temu można uzyskać precyzyjny obraz struktury gałki ocznej. Następnie badanie poszerza się o przeprowadzenie tzw. „próby ciemniowej”, uzyskanej przy pomocy aparatu SL– OCT.  Sprzęt ten pozwala obserwować cały kąt przesączania, jego szerokość, położenie tęczówki względem rogówki oraz zmianę szerokości tego kąta pod wpływem poszerzania się źrenicy w ciemności. Ponadto przed wykonaniem irydotomii laserowej niejednokrotnie zaleca się ocenę przedniego odcinka oka za pośrednictwem UBM.

Irydotomia Warszawa –  opis zabiegu irydotomii

Irydotomię laserową oka przeprowadza się po znieczuleniu kroplami i nałożeniu soczewki nagałkowej, powiększającej elementy kąta przesączania. W kolejnym kroku za pomocą lasera przecina się tęczówkę w odpowiednim miejscu. Dzięki temu powstaje swobodna przestrzeń do przechodzenia cieczy wodnistej z tylnej do przedniej komory oka.

Zabieg trwa od 5 minut do 10 minut. Po jego zakończeniu lekarz zaleca stosowanie kropli przeciwzapalnych przez okres od 2 do 4 dni po zabiegu.

Jeżeli chodzi o irydotomię laserową –  cena została określona w cenniku dostępnym na naszej stronie internetowej. Wszelkie informacje dotyczące zabiegów można także uzyskać, korzystając z infolinii.