Kapsulotomia laserowa to zabieg polegający na przecięciu torebki tylnej soczewki, w której znajduje się sztuczna soczewka po operacji zaćmy.
U około 70% chorych po wszczepieniu sztucznej soczewki, po upływie 12-14 miesięcy od zabiegu, dochodzi do zgubienia tzw. torby tylnej soczewki – co jest spowodowane ruchami sztucznej soczewki. Następuje wówczas pogorszenie widzenia, w porównaniu z dobrym widzeniem osiągniętym tuż po operacji zaćmy. Objawy te określa się popularnie „zaćmą wtórną”. Można je w szybki i bezpieczny sposób wyleczyć metodą operacyjną.
Czym jest zaćma wtórna?
Zaćma wtórna wcale nie oznacza powrotu wcześniej usuniętej zaćmy. Dotyczy bowiem wyłącznie tylnej torebki soczewki, która jest obecna w oku przez cały czas. W przypadku pojawienia się zaćmy wtórnej (dotyka ona około 20% pacjentów po zabiegu usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji) tylna torebka soczewki ulega zmętnieniu. Do objawów wskazujących na wystąpienie zaćmy wtórnej zalicza się:
- spadek ostrości wzroku,
- niewyraźne widzenie,
- mniej wyraziste barwy
- uwarunkowania genetyczne.
Z kolei spośród najczęstszych przyczyn pojawienia się zaćmy wtórnej wskazuje się między innymi urazy lub stany zapalne gałki ocznej, choroby metaboliczne (w tym cukrzycę), wysoką krótkowzroczność i wrodzone wady siatkówki, a także przyjmowanie leków sterydowych.
Kapsulotomia – przebieg zabiegu
Kapsulotomia trwa od 5 do 7 minut. Przed rozpoczęciem zabiegu lekarz sprawdza u pacjenta ciśnienie wewnątrzgałkowe, a następnie podaje mu krople znieczulające oraz rozszerzające źrenice. Cała procedura jest wykonywana w warunkach ambulatoryjnych, na siedząco. W trakcie zabiegu pacjent pozostaje w nieruchomej pozycji, dodatkowo zostaje mu założone szkło uniemożliwiające mruganie.
Wskazania po zabiegu
Bezpośrednio po zabiegu oko pacjenta może być wrażliwe na światło, a widzenie niewyraźne, dlatego najlepiej przez kilka godzin nosić okulary przeciwsłoneczne. Pacjentowi sprawdza się również ciśnienie wewnątrzgałkowe, zarówno tuż po zabiegu, jak i następnego dnia. Specjaliści często zalecają ponadto stosowanie kropli przeciwzapalnych. Po kapsulotomii można opuścić placówkę medyczną, jednak nie powinno się prowadzić samochodu.
Zabieg ten jest bezbolesny, bezpieczny i nisko inwazyjny. Powikłania po kapsulotomii pojawiają się niezwykle rzadko, a ostre widzenia powraca już następnego dnia.