Wszczepienie soczewki fakijnej to coraz popularniejszy zabieg, pomagający trwale pozbyć się wady wzroku. Dzięki niemu można całkowicie zrezygnować z okularów czy soczewek kontaktowych, nawet gdy wada wzroku jest duża lub skomplikowana.
Spis treści
Czym jest wada wzroku i jakie są jej rodzaje?
Wada wzroku to stan, kiedy oko jest zdrowe, a mimo tego widzi niewyraźnie. Dzieje się tak dlatego, że światło wpadające do oka nie jest skupione dokładnie na siatkówce. Wyróżniamy trzy wady wzroku: krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm.
Przy krótkowzroczności promienie świetlne ogniskują się przed siatkówką – czego skutkiem jest pogorszenie widzenia z daleka. Osoba z krótkowzrocznością zwykle dobrze widzi z bliska. Przyczyną tej wady wzroku jest zbyt długa gałka oczna lub zbyt duża moc układu optycznego oka.
Nadwzroczność z kolei to wada gdzie gałka oczna jest krótsza niż zwykle. Promienie świetlne ogniskują się za siatkówką i powstaje nieostry obraz. Widzenie jest zwykle niewyraźne na wszystkie odległości.
Astygmatyzm może występować jako osobna wada wzroku lub w połączeniu z krótkowzrocznością czy nadwzrocznością. Najprościej mówiąc astygmatyzm to taki stan, kiedy gałka oczna nie ma kształtu kuli, ale kształt elipsy, czyli inaczej załamuje światło w różnych miejscach. Oko z astygmatyzmem widzi źle na wszystkie odległości.
U dzieci i osób bardzo młodych mięśnie w środku w oku są na tyle silne, że mogą pokonać niewielką wadę wzroku i tak mocno pracować, że mimo wady wzroku osoba widzi wyraźnie. Mechanizm ten jednak staje się z czasem niewydolny.
Co to znaczy duża wada wzroku?
Wielkość wady wzroku wyrażamy w dioptriach. Osoby z krótkowzrocznością potrzebują dioptrii minusowych; z nadwzrocznością plusowych; a z astygmatyzmem cylindrycznych.
Medycznie średnia wada wzroku to taka od 3 do 6 dioptrii. Powyżej 6 dioptrii rozpoznajemy wadę wzroku wysoką. W przypadku astygmatyzmu średni astygmatyzm to około 2 dioptrii cylindrycznych, wysoki astygmatyzm powyżej 2,25 dioptrii cylindrycznych.
Im większa wada, tym gorsze widzenie bez okularów czy soczewek kontaktowych.
Jak można korygować wady wzroku?
Wady wzroku można korygować metodami konwencjonalnymi, czyli okularami lub soczewkami kontaktowymi. Można korygować również na stałe metodami chirurgicznymi.
Okulary mają swoich zwolenników i przeciwników. Jeżeli korygują duże wady wzroku, są grube i dają mały komfort widzenia. Zwykle też ich noszenie jest kłopotliwe, gdy np. chce się uprawiać sport.
Soczewki kontaktowe dają lepszy komfort widzenia, ale mogą być przyczyną zespołu suchego oka a ich noszenie wiąże się z kosztami. Nie wszyscy mogą je stosować.
Do metod chirurgicznych zaliczamy zabiegi laserowe i soczewki fakijne.
Co to są soczewki fakijne?
Soczewki fakijne to specjalne soczewki wszczepiane do wnętrza oka, które w sposób bezpieczny i trwały korygują wadę wzroku.
Soczewki wykorzystywane w naszej klinice są wykonane z bezpiecznych dla oka materiałów posiadających filtr UV. Na obecnym etapie rozwoju technik chirurgicznych dysponujemy bezpiecznymi soczewkami fakijnymi do korekcji krótkowzroczności w zakresie od -3 do -23 dioptrii i krótkowzroczności z astygmatyzmem w zakresie od -3 do -23 dioptrii oraz od +/- 0,5 do +/- 5 dioptrii cylindrycznych.
Kto może skorzystać z soczewek fakijnych?
Soczewki fakijne są szczególnie polecane osobom:
- z dużą krótkowzrocznością lub
- krótkowzrocznością i astygmatyzmem,
- w wieku od 20 do 45 lat,
- zdyskwalifikowanym z zabiegu laserowej korekcji wzroku, osobom, które chciałyby dobrze widzieć, nie używając do tego okularów czy soczewek kontaktowych.
Kto nie może mieć wykonanego zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych?
- osoby z niestabilną wadą wzroku,
- z astygmatyzmem nieregularnym np. w przebiegu stożka rogówki,
- osoby z zaćmą początkową (dla nich lepszy jest zabieg refrakcyjnego usunięcia soczewki własnej).
Jakie badania są konieczne przed zabiegiem?
Zanim dojdzie do zabiegu, pacjent umawiany jest na wizytę kwalifikacyjną, podczas której przechodzi szereg nieinwazyjnych badań, m.in. sprawdzenie wady wzroku, pomiar głębokości komory przedniej oka, pomiar grubości rogówki, topografia rogówki, biometria (badanie długości gałki ocznej), badanie dna oka po rozszerzeniu źrenic, badanie obwodu siatkówki.
Na czym polega zabieg?
Zabieg wszczepienia soczewki fakijnej przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesny. Trwa około 30 minut.
W celu wszczepienia soczewki fakijnej lekarz wykonuje nacięcie szerokości około 2,4 mm w rogówce oka. Następnie do oka wprowadzana jest soczewki fakijna i układana na soczewce własnej pacjenta.
Podczas zabiegu nie zakłada się szwów.
Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu?
Po zabiegu stosuje się specjalne krople przez 3–4 tygodnie. Przez ten czas widzenie może być zmienne, a oko może trochę szczypać, kłuć czy swędzieć. Oka nie wolno pocierać, aby wszczepiona soczewka nie przesunęła się w oku. Po zabiegu wymagane są regularne wizyty kontrolne.
Czy mogę usunąć soczewkę fakijną z oka?
Soczewki fakijne mają tę zaletę, w przeciwieństwie do zabiegów laserowych, że mogą być łatwo usunięte z oka, jeżeli będzie taka potrzeba.
Obejrzyj film
Cennik: wszczep soczewki fakijnej
Wizyta przygotowująca do zabiegu | 400 pln |
Soczewka Myopic | 6500 pln |
Soczewka Hyperopic | 6500 pln |
Soczewka Myopic Toric | 7800 pln |
Soczewka Hyperopic Toric | 7800 pln |
Soczewka fakijna w presbiopii | 9300 pln |
Soczewka fakijna w presbiopii toric | 10 200 pln |
Możliwość rozbicia ceny usługi na dogodne raty! Więcej