Cysta to łagodna zmiana guzkowata spojówki, przybierająca postać jasnego guzka wypełnionego płynem, występująca punktowo. Może się ona pojawić u osób w każdym wieku. Usunięcie cysty polega na zniszczeniu jej torebki i ewakuowaniu płynu, który się w niej znajduje. Zabieg odbywa się z znieczuleniu miejscowym, jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny. Jego wykonanie staje się koniecznie zwłaszcza wtedy, gdy torbiel wpływa na zakres widzenia.

Cysta na oku – jak ją rozpoznać?

Cysta na oku, określana także jako torbiel na oku, jest niewielkim guzkiem pojawiającym się zazwyczaj na spojówce lub powiece. W jej wnętrzu znajduje się przezroczysty, wodnisty lub lepki płyn. Wraz ze zwiększeniem się jego ilości, zwiększa się też sama torbiel, co może przeszkadzać w codziennym życiu i obniżać jego komfort, ponieważ niejednokrotnie zmiana zaczyna ograniczać pole widzenia. Usunięcie torbieli na oku jest zalecane wszystkim osobom, które zaobserwowały niewielki guzek na powiece lub w jej obszarze.

Objawy torbieli na oku i przyczyny ich powstawania

Tworzące się na powiekach i spojówkach cysty przeważnie nie wywołują żadnych objawów w postaci bólu czy swędzenia. Są jednak widoczne, co u wielu pacjentów wywołuje dyskomfort (głównie ze względów estetycznych), a gdy się powiększają, mogą również dokuczliwie ograniczać widzenie.

Do najczęstszych przyczyn powstawania cyst zalicza się zatkany kanalik łzowy (bakterie) oraz stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Poza tym na tworzenie się torbieli mogą mieć wpływ czynniki genetyczne, urazy, infekcje i stany zapalne, a także powikłania po operacjach chirurgicznych oka.

Cysty w oku – zabieg chirurgiczny

Aby usunąć cysty, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Polega on na wycięciu zmiany i nie wymaga specjalnego przygotowania. Jeżeli całkowite usunięcie torbieli okazuje się niemożliwe, wówczas lekarz decyduje się na marsupializację, czyli przecięcie torbieli i płynu (wszycie ścian nieusuwalnej torbieli w spojówkę). Obydwa zabiegi wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, procedury są krótkie (choć czas ich trwania jest uzależniony od wielkości torbieli) i w pełni bezpieczne.

Prawidłowo przeprowadzony zabieg gwarantuje poprawienie komfortu widzenia pacjenta oraz estetykę powieki.

Warto również dodać, że usunięta cysta zostaje przekazana do badania histopatologicznego. Dzięki temu można sprawdzić, czy struktura tkanki tworzącej torbiel nie świadczy o innych problemach zdrowotnych pacjenta.

Cysta na powiece – efekty zabiegu

Po zakończeniu procedury operacyjnej nie są wymagane konsultacje lekarskie. Ważne jest to, by pacjent pamiętał jednak o kontrolnych badaniach okulistycznych. Ponadto należy dbać o przestrzeganie zasad higieny oczu, takich jak unikanie ekspozycji na słońce. Zaleca się również przemywanie oczu roztworem z soli fizjologicznej.

Leczenie cysty na oku ludzkim