Panfotokoagulacja to zabieg wskazany dla osób w stadium zaawansowanym chorób siatkówki takich jak retinopatii cukrzycowej czy zakrzep żylny (najczęściej).

Wykonuje się go na siatkówce oka uszkodzonej przez zmiany chorobowe, wyłącznie w częściach oka, które nie odpowiadają za widzenie. Celem panfotokoagulacji jest zniszczenie niedokrwionej siatkówki, co w konsekwencji wpływa na poprawę ukrwienia centralnej części siatkówki odpowiedzialnej za widzenie i zmniejsza ryzyko powstania powikłań. Przeważnie zabieg przeprowadza się podczas 2-3 sesji terapeutycznych – w ich trakcie wykonywanych jest około 2-3 tys. ognisk koagulacji.

 

Panfotokoagulacja laserowa – wskazania do zabiegu

Najczęstszymi wskazaniami do wykonania zabiegu są:

  • retinopatia proliferacyjna – gdy na siatkówce oka tworzą się nowe naczynia krwionośne,
  • rozlany obrzęk plamki z łagodnie ciężką retinopatią nieproliferacyjną,
  • retinopatia cukrzycowa przedprofieracyjna i proliferacyjna – kiedy dochodzi do pojawienia się niebezpiecznych dla oka zmian wywołanych niedokrwieniem.
  • zakrzep żylny
  • oczny zespół niedorwienny

PRP – przeciwwskazania i zalecenia po zabiegu

Przeciwwskazaniami do wykonania panfotokoagulacji laserowej są m.in. proliferacje glejowe dużego stopnia, tzw. kwitnące powierzchniowo nowotwórstwo siatkówkowe czy znaczne powierzchnie zamkniętej sieci naczyń włosowatych siatkówki. Aby zabieg zakończył się powodzeniem, istotne jest nie tylko wykorzystanie nowoczesnego sprzętu, lecz także stosowanie się do zaleceń lekarza. Pacjent powinien regularnie przyjmować przepisane leki, a ponadto kontrolować proces gojenia się ran podczas wizyt u specjalisty.