Skrzydlik to łagodny rozrost spojówki gałkowej o trójkątnym kształcie (przypominającym skrzydło owada), pojawiający się przeważnie od strony nosa. Choroba często przebiega bezobjawowo, lecz w zaawansowanych przypadkach może doprowadzić do upośledzenia widzenia. Usunięcie skrzydlika polega na chirurgicznym wycięciu zmiany. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Na czym polega i jakie są wskazania do jego wykonania?

Skrzydlik oka – czym jest? 

Skrzydlik w oku, inaczej nazywany degeneracyjną zmianą spojówki, jest tkanką włóknisto-naczyniową, która wrasta w rogówkę. Prawdopodobnie na jego powstanie ma wpływ przebywanie w suchych i/lub zapylonych pomieszczeniach, podrażnianie oka, a także ekspozycja na promienie UV (w postaci światła słonecznego). 

W większości przypadków skrzydlik nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i wzroku, lecz czasem wywołuje niepokojące objawy. Wówczas, aby uniknąć powikłań, konieczne staje się usunięcie zmiany i jednoczesne zahamowanie stanu zapalnego. Wyróżnia się skrzydliki pierwotne i nawrotowe (pojawiające się kolejny raz), a ponadto prawdziwe (łączące się z rogówką na całej powierzchni) oraz rzekome (przytwierdzone do rogówki wyłącznie za pomocą wierzchołka zmiany).   

Objawy skrzydlika w oku 

Jeśli zmiany są niewielkie, przeważnie nie są odczuwalne żadne niepokojące objawy. Jednak gdy skrzydlik zaczyna wrastać w rogówkę, pojawia się dyskomfort oczny, w tym:

  • światłowstręt,
  • uczucie ciała obcego w oku,
  • łzawienie, 
  • pogorszenie ostrości wzroku.

Brak odpowiednio szybkiej reakcji na objawy skrzydlika może doprowadzić do niebezpiecznego bliznowacenia rogówki, dlatego w przypadku zaobserwowania powyższych dolegliwości warto zgłosić się na konsultację do specjalisty.   

Skrzydlik – leczenie  

Przed rozpoczęciem leczenia okulista ocenia wielkość zmiany. Jeżeli skrzydlik jest mały, często wystarczające może się okazać leczenie zachowawcze, polegające na stosowaniu przez krótki czas kropli kortykosteroidowych i preparatów nawilżających powierzchnię oka. Szybki rozrost zmiany w kierunku rogówki będzie natomiast wskazaniem do przeprowadzania zabiegu operacyjnego w znieczuleniu miejscowym. W jego trakcie lekarz wycina zmianę, a często też (w celu uniknięcia ryzyka nawrotu) decyduje się na przeszczepienie rogówki (tzw. przeszczep translokacyjny), rąbka rogówki lub błony owodniowej. Podczas trwania zabiegu i po jego zakończeniu aplikuje się antymetabolity w postaci kropli.  

Profilaktyka po zabiegu 

Ze względu na statystycznie duże ryzyko nawrotu skrzydlika po zabiegu operacyjnym warto zwracać uwagę na zalecenia lekarza. Środki ostrożności, pozwalające uniknąć nawrotu zmiany, to między innymi zakładanie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV oraz regularne wizyty kontrolne u specjalisty. Istotne jest także obserwowanie oka i szybkie reagowanie w przypadku zauważenia niepokojących zmian.