Jaskra neowaskularna to bardzo ciężki stan, który jest objawem skrajnego niedokrwienia oka. Może występować w przypadku zakrzepów w oku, cukrzycy lub niekiedy w przypadku zatoru tętnicy środkowej siatkówki.

Choroba, polega na tym, że w oku rosną nieprawidłowe naczynia które niszczą naturalne struktury w oku. Mogą powodować, wylewy do środka oka ale przede wszystkim bardzo wysokie ciśnienie w oku. Ciśnienie to jest bardzo trudne do opanowania kroplami i daje silne objawy bólowe. Stan ten może być na tyle poważny, że może prowadzić nawet do utraty oka.

Leczenie jaskry neowaskularnej jest bardzo trudne ale może zakończyć się powodzeniem jeśli terapia zostanie wdrożona odpowiednio wcześnie. O sukcesie leczenia możemy mówić gdy uda się zachować oko i podstawowe widzenie. Najczęściej choroba niszczy widzenie w stopniu dużym. Istotą leczenia jaskry neowaskularnej jest ustalenie i leczenie również jej przyczyny, a nie tylko wysokiego ciśnienia w oku. Należy również zrobić wszystko aby taki stan nie wystąpił w drugim oku.