Wszczepienie soczewki fakijnej to coraz popularniejszy zabieg, pomagający trwale pozbyć się wady wzroku. Dzięki niemu można całkowicie zrezygnować z okularów czy soczewek kontaktowych, nawet gdy wada wzroku jest duża lub skomplikowana.

Czym jest wada wzroku i jakie są jej rodzaje?

Wada wzroku to stan, kiedy oko jest zdrowe, a mimo tego widzi niewyraźnie. Dzieje się tak dlatego, że światło wpadające do oka nie jest skupione dokładnie na siatkówce. Wyróżniamy trzy wady wzroku: krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm.

Przy krótkowzroczności promienie świetlne ogniskują się przed siatkówką – czego skutkiem jest pogorszenie widzenia z daleka. Osoba z krótkowzrocznością zwykle dobrze widzi z bliska. Przyczyną tej wady wzroku jest zbyt długa gałka oczna lub zbyt duża moc układu optycznego oka.

Nadwzroczność z kolei to wada gdzie gałka oczna jest krótsza niż zwykle. Promienie świetlne ogniskują się za siatkówką i powstaje nieostry obraz. Widzenie jest zwykle niewyraźne na wszystkie odległości.

Astygmatyzm może występować jako osobna wada wzroku lub w połączeniu z krótkowzrocznością czy nadwzrocznością. Najprościej mówiąc astygmatyzm to taki stan, kiedy gałka oczna nie ma kształtu kuli, ale kształt elipsy, czyli inaczej załamuje światło w różnych miejscach. Oko z astygmatyzmem widzi źle na wszystkie odległości.

U dzieci i osób bardzo młodych mięśnie w środku w oku są na tyle silne, że mogą pokonać niewielką wadę wzroku i tak mocno pracować, że mimo wady wzroku osoba widzi wyraźnie. Mechanizm ten jednak staje się z czasem niewydolny.

 

Co to znaczy duża wada wzroku?

Wielkość wady wzroku wyrażamy w dioptriach. Osoby z krótkowzrocznością potrzebują dioptrii minusowych; z nadwzrocznością plusowych; a z astygmatyzmem cylindrycznych.

Medycznie średnia wada wzroku to taka od 3 do 6 dioptrii. Powyżej 6 dioptrii rozpoznajemy wadę wzroku wysoką. W przypadku astygmatyzmu średni astygmatyzm to około 2 dioptrii cylindrycznych, wysoki astygmatyzm powyżej 2,25 dioptrii cylindrycznych.

Im większa wada, tym gorsze widzenie bez okularów czy soczewek kontaktowych.

Jak można korygować wady wzroku?

Wady wzroku można korygować metodami konwencjonalnymi, czyli okularami lub soczewkami kontaktowymi. Można korygować również na stałe metodami chirurgicznymi.

Okulary mają swoich zwolenników i przeciwników. Jeżeli korygują duże wady wzroku, są grube i dają mały komfort widzenia. Zwykle też ich noszenie jest kłopotliwe, gdy np. chce się uprawiać sport.

Soczewki kontaktowe dają lepszy komfort widzenia, ale mogą być przyczyną zespołu suchego oka a ich noszenie wiąże się z kosztami. Nie wszyscy mogą je stosować.

Do metod chirurgicznych zaliczamy zabiegi laserowe i soczewki fakijne.

Co to są soczewki fakijne?

Soczewki fakijne to specjalne soczewki wszczepiane do wnętrza oka, które w sposób bezpieczny i trwały korygują wadę wzroku.

Soczewki wykorzystywane w naszej klinice są wykonane z bezpiecznych dla oka materiałów posiadających filtr UV. Na obecnym etapie rozwoju technik chirurgicznych dysponujemy bezpiecznymi soczewkami fakijnymi do korekcji krótkowzroczności w zakresie od -3 do -23 dioptrii i krótkowzroczności z astygmatyzmem w zakresie od -3 do -23 dioptrii oraz od +/- 0,5 do +/- 5 dioptrii cylindrycznych.

Kto może skorzystać z soczewek fakijnych?

Soczewki fakijne są szczególnie polecane osobom:

  • z dużą krótkowzrocznością lub
  • krótkowzrocznością i astygmatyzmem,
  • w wieku od 20 do 45 lat,
  • zdyskwalifikowanym z zabiegu laserowej korekcji wzroku, osobom, które chciałyby dobrze widzieć, nie używając do tego okularów czy soczewek kontaktowych.

Kto nie może mieć wykonanego zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych?

  • osoby z niestabilną wadą wzroku,
  • z astygmatyzmem nieregularnym np. w przebiegu stożka rogówki,
  • osoby z zaćmą początkową (dla nich lepszy jest zabieg refrakcyjnego usunięcia soczewki własnej).

Jakie badania są konieczne przed zabiegiem?

Zanim dojdzie do zabiegu, pacjent umawiany jest na wizytę kwalifikacyjną, podczas której przechodzi szereg nieinwazyjnych badań, m.in. sprawdzenie wady wzroku, pomiar głębokości komory przedniej oka, pomiar grubości rogówki, topografia rogówki, biometria (badanie długości gałki ocznej), badanie dna oka po rozszerzeniu źrenic, badanie obwodu siatkówki.

Na czym polega zabieg?

Zabieg wszczepienia soczewki fakijnej przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesny. Trwa około 30 minut.

W celu wszczepienia soczewki fakijnej lekarz wykonuje nacięcie szerokości około 2,4 mm w rogówce oka. Następnie do oka wprowadzana jest soczewki fakijna i układana na soczewce własnej pacjenta.

Podczas zabiegu nie zakłada się szwów.

Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu?

Po zabiegu stosuje się specjalne krople przez 3–4 tygodnie. Przez ten czas widzenie może być zmienne, a oko może trochę szczypać, kłuć czy swędzieć. Oka nie wolno pocierać, aby wszczepiona soczewka nie przesunęła się w oku. Po zabiegu wymagane są regularne wizyty kontrolne.

Czy mogę usunąć soczewkę fakijną z oka?

Soczewki fakijne mają tę zaletę, w przeciwieństwie do zabiegów laserowych, że mogą być łatwo usunięte z oka, jeżeli będzie taka potrzeba.

Obejrzyj film

Rodzaje wad wzroku
Metody korekcji wad wzroku
Do czego służą soczewki fakijne?
Zabieg wszczepienia soczewki fakijnej
Na czym polega proces widzenia?
Nadwzroczność
Astygmatyzm

Krótkowzroczność

Przygotowanie i zalecenia po zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych

Pobierz kartę przygotowanie do zabiegu

Pobierz kartę zalecenia po zabiegu

Cennik wszczep soczewek fakijnych

Wizyta przygotowująca do zabiegu 450 pln
Soczewka Myopic 9000 pln
Soczewka Hyperopic 9000 pln
Soczewka Myopic Toric 9500 pln
Soczewka Hyperopic Toric 9500 pln
Soczewka fakijna w presbiopii 10500 pln
Soczewka fakijna w presbiopii toric 11500 pln
Opcja dokorygowania laserem (jedno oko) 2500 pln

Możliwość rozbicia ceny usługi na dogodne raty! Więcej

Pakiet laserowy po operacji wszczepienia soczewek fakijnych

Block
W skład pakietu wchodzą:

Proponujemy Państwu wykupienie, łącznie z zabiegiem, wszczepienia soczewek fakijnych Pakietu Laserowego. Wykupienie Pakiet Laserowego łącznie z zabiegiem wszczepienia soczewek fakijnych zapewnia przeprowadzenie bezpłatnego zabiegu laserowej korekcji wady resztkowej gdyby taki zabieg był koniczny.

2000zł

na jedno oko

Zadzwoń i dowiedz się więcej: +48 (22) 598 78 98

 

Zabieg wszczepienia soczewek fakijnych jest zabiegiem refrakcyjnym, którego celem jest usunięcie na stałe wady wzroku. Dla osiągnięcia satysfakcji z zabiegu nie jest konieczne aby nowa wada wzroku była 0. Już znacząca redukcja wady wzroku do poziomu niewielkiej wady rządu +/- 0,5D, +/- 0,25 D jest wystarczająca.

Przed wykonaniem zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych konieczne jest przeprowadzenie wielu pomiarów, tak aby na ich podstawie dobrać najlepszą soczewkę. Wiele czynników może wpłynąć na jakość tych pomiarów a co za tym idzie na wynik operacji.

Do najważniejszych należy:

  • Noszenie soczewek nagałkowych tuż przed wykonaniem pomiarów. Soczewki nagałkowe muszą być „zdjęte z oka” co najmniej na 2 tyg przed wykonaniem pomiarów kalkulacyjnych do soczewek fakijnych.
    Zespół suchego oka. Pacjent nie może mieć przesuszonej powierzchni oka gdyż znacząco może to wpłynąć na wartość pomiarów. Wykonanie pomiarów w takich warunkach może spowodować, że po operacji pozostanie w oku wada wzroku tzw. wada resztkowa.
  • Kolejną sprawą jest „układanie” się soczewki fakijnej w oku. Kalkulując moc i rozmiar soczewki chirurg przeprowadza niejako symulację ułożenia soczewki w oku. Jednak dopiero po jej wszczepieniu będzie wiadomo jak ona ułożyła się w oku, jaką pozycję przyjęła i w jaki sposób wpłynie na ostrość wzroku.

Ostateczna ostrość wzroku w oku po zabiegu zależna jest od wielu czynników. Wszystkie one wpływają na trafność wyboru mocy soczewek fakijnych.

Niekiedy zdąża się, że po przeprowadzeniu zabiegu i wygojeniu się oka ( czyli po około 6 -ciu miesiącach) w oku pozostanie niewielka wada wzroku tzw. Wada resztkowa. Zwykle taka wada nie przekracza +/-0,5D. Zwykle wada resztkowa nie ma większego znaczenia klinicznego i większość osób jej nie odczuwa. Są jednak osoby, które potrzebują aby ich wada wzroku po operacji była absolutnie 0. Ponieważ jak wyjaśniano wyżej osiągnięcie zupełnego 0 w oczach jest niezwykle trudne, wręcz niemożliwe w 100% przypadków ( i na ogół nie jest konieczne dla osiągnięcia satysfakcji pacjenta z zabiegu) większość pacjentów nawet z wadą resztkową w oczach jest po operacji zadowolona.

Jeżeli jednak pacjent nie chce w ogóle mieć nawet najmniejszej wady wzroku po zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych, można wykonać po wygojeniu się oka czyli po około 6-ciu miesiącach laserową korekcję wzroku i usunięcie wady resztkowej.

Proponujemy Państwu wykupienie, łącznie z zabiegiem, wszczepienia soczewek fakijnych Pakietu Laserowego. Wykupienie Pakiet Laserowego łącznie z zabiegiem wszczepienia soczewek fakijnych zapewnia przeprowadzenie bezpłatnego zabiegu laserowej korekcji wady resztkowej gdyby taki zabieg był koniczny.

Koszt pakietu to 2000 PLN na jedno oko.

 

Block
Zadzwoń do nas

Wolisz porozmawiać? Skontaktuj się z naszą recepcją by uzyskać pomoc przy umawianiu wizyt i zapisach na badania diagnostyczne.

+48 (22) 598 78 98

Wyślij prośbę o kontakt

Chcesz opisać swój problem i skorzystać z pomocy przy zapisie na wizytę? Wypełnij formularz, a my odpowiemy w ciągu 1–2 dni roboczych i doradzimy Ci specjalistę.

Zarejestruj się online

Chcesz wybrać lekarza, termin i umówić się na wizytę? Zapoznaj się z kalendarzem i umów się na wizytę online, nawet jeśli jesteś nowym pacjentem.