Soczewki sferyczne a asferyczne – jakie są różnice?

Soczewki sferyczne a asferyczne – jakie są różnice?

Dla osób nienoszących soczewek kontaktowych lub okularów wszystkie soczewki mogą wyglądać jednakowo i służyć w ten sam sposób. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że soczewki mogą różnić się kształtem czy rodzajem działania, które ostatecznie wpływają na komfort osoby z nich korzystającej.

To właśnie ze względu na różne kształty soczewek mogą one w inny sposób załamywać światło i tym samym wpływać na jakość obrazu widzianego przez osobę, która je nosi. Warto dodać, że rozróżnienie soczewek, o którym piszemy, dotyczy zarówno soczewek kontaktowych, jak i soczewek wykorzystanych w okularach.

W tym wpisie wyjaśnimy Ci, czym są soczewki sferyczne i asferyczne, jakie są podstawowe różnice między nimi oraz w jaki sposób dobrać je do wady wzroku czy swoich preferencji.

Soczewki sferyczne co to jest i dla kogo są polecane?

Soczewki sferyczne nazwę zawdzięczają swojemu sferycznemu kształtowi, który przypomina wycinek kuli. W ich przypadku najlepsza koncentracja wiązki światła występuje w centrum soczewki, co oznacza, że najlepiej będziesz widzieć obiekty znajdujące się w centrum Twojego pola widzenia.Te po bokach mogą być z kolei trochę mniej wyraźne.

Ten rodzaj soczewek polecany jest do podstawowych wad wzroku, w tym najpopularniejszych krótkowzroczności i dalekowzroczności, zwłaszcza o niewielkim stopniu zaawansowania.

Soczewki asferyczne co to jest i dla kogo są polecane?

Te popularne soczewki mają jednakową moc optyczną na całej powierzchni (nawet w przypadku lekkiego przesunięcia na oku). W praktyce oznacza to, że widziany przez Ciebie obraz będzie miał taką samą jakość na całej powierzchni. Kształt soczewek asferycznych sprawia, że soczewka idealnie dopasowuje się do ludzkiego oka i jest wyjątkowo wygodna w użytkowaniu. Dodatkowo nie sprawia ona większych problemów przy zakładaniu oraz ściąganiu.

Soczewek asferycznych możesz używać w przypadku różnych wad wzroku (zarówno „plusowych”, jak i „minusowych”), a także przy astygmatyzmie. Szczególnie zaś polecane są one kierowcom, ponieważ świetnie radzą sobie w trudnych warunkach oświetleniowych.

Część osób decyduje się na nie także ze względów estetycznych, ponieważ soczewki asferyczne w okularach wyglądają po prostu ładniej (są bardziej płaskie i cieńsze), a dodatkowo są lżejsze. Na plus przemawia również fakt, że nie zniekształcają one oka osoby je noszącej.

Uwaga: niezależnie od rodzaju używanych soczewek pamiętaj, by nie doprowadzić do kontaktu soczewki z wodą i bezwzględnie ściągać je przed spaniem. Po zdjęciu soczewki należy też zdezynfekować je odpowiednim preparatem.

Soczewka sferyczna a asferyczna – najważniejsze różnice

Podstawową różnicą między tymi dwoma typami soczewek jest kształt. W przypadku soczewki sferycznej jest to wycinek kuli, a w przypadku soczewki asferycznej – elipsoida, która bardzo przypomina naturalny kształt gałki ocznej.

Kolejną ważną różnicą jest też jakość widzenia osoby noszącej soczewki. Oczywiście, obie z nich istotnie korygują wady wzroku i poprawiają komfort codziennego życia, jednak to soczewki asferyczne uznawane są za lepsze i nowocześniejsze od soczewek sferycznych. To właśnie w soczewkach asferycznych można uzyskać najbardziej jakościowy i wyraźny obraz. Zdarza się jednak, że osoba przyzwyczajona do soczewek sferycznych, może potrzebować trochę czasu, aby „przestawić się” na soczewki asferyczne. Gra jest jednak warta świeczki, a wygoda noszenia z pewnością wynagrodzi chwilowy dyskomfort.

Soczewki kontaktowe – inny podział

Poza podziałem soczewek na ze względu na kształt, w przypadku soczewek kontaktowych istnieje jeszcze podział dotyczący terminu ich przydatności. Na rynku dostępne są soczewki:

  • jednodniowe,
  • dwutygodniowe,
  • miesięczne,
  • kilkumiesięczne,
  • półroczne,
  • roczne.

Pilnowanie terminu przydatności soczewek jest bardzo ważne, a zignorowanie zaleceń producenta może mieć niemiłe skutki. Korzystanie z przeterminowanej soczewki kontaktowej może bowiem spowodować zaczerwienienie oczu, ich pieczenie, swędzenie, a nawet doprowadzić do niedotlenienia rogówki, a w konsekwencji do rozwoju poważnej infekcji.

O ile w przypadku soczewek jednodniowych sprawa jest prosta (zużyte soczewki każdego wieczora wyrzuca się do kosza), o tyle w przypadku pozostałych soczewek ważna jest skrupulatność. Aby mieć pewność, że nie przekroczysz terminu przydatności, po prostu zanotuj dzień wymiany soczewek na nowe w kalendarzu lub w telefonie. Nie zaszkodzi też ustawić sobie dodatkowe przypomnienie w tym celu.

Co ciekawe, istnieją także soczewki fakijne czy soczewki wewnątrzgałkowe. Te jednak wszczepiane są do wnętrza oka z pomocą metod chirurgicznych.

Soczewki kontaktowe – jakie wybrać?

Zarówno soczewki sferyczne, jak i asferyczne są szeroko dostępne w sprzedaży, dlatego w ostatecznym wyborze kieruj się przede wszystkim charakterystyką swojej wady, rekomendacją lekarza prowadzącego, jak również swoimi własnymi preferencjami i wygodą.

Zwróć także uwagę na przeznaczenie wybranych przez siebie soczewek: będziesz ich używać przez cały czas, a może jedynie podczas czytania bądź pracy przy komputerze? Zastanowienie się nad tą kwestią powinno ułatwić Ci wybór odpowiedniego typu soczewek, a tym samym sprawić, by służyły Ci one jak najlepiej.