Chirurgia powiek
Dr Ksawery Czubkowski
Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie. Zdobył specjalizację w Klinice Okulistyki II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jako stypendysta Europejskiego Towarzystwa…
dr Katarzyna Ciepłowska
Absolwentka wydziału Wojskowo-Lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, obecnie kończąca specjalizację z okulistyki w Szpitalu Klinicznym Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego…
dr Larysa Krajewska-Węglewicz
Specjalista chorób oczu, okuloplastyk. Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytety Medycznego. Specjalizację z okulistyki odbywała w Oddziale Okulistyki CSK MSWiA,…
Do najczęściej przeprowadzanych zabiegów chirurgicznych okolic oczu należą: blefaroplastyka (polegająca na usunięciu nadmiaru skóry i tłuszczu z górnych lub dolnych powiek), operacja ptozy (mająca na celu podniesienie opadających powiek), podniesienie łuku brwiowego, usunięcie guzów powiek, skorygowanie niepraidłowego ustawienia powiek.
Operacje powiek należą do często przeprowadzanych zabiegów, ale jak każda interwencja chirurgiczna mogą wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi i powikłaniami. Należą do nich: przemijający obrzęk i zasinienie, pojawienie się krwiaka, trudności w domykaniu powiek, pojawienie się blizn, zauważalna asymetria powiek, zespół suchego oka.
Skóra powiek po zabiegach chirurgicznych goi się szybko, jednak należy pamiętać, że przez pierwszych kilka dni od operacji należy ograniczać aktywności, wymagające intensywnego angażowania wzroku (czytanie, oglądanie telewizji). Najintensywniejszy proces gojenia trwa ok. 7 dni od zabiegu, natomiast przez pierwsze 4 tygodnie należy powstrzymać się od intensywnego wysiłku (treningów, dźwigania).
Operacje powiek pozwalają wyeliminować opadanie powiek na skutek osłabienia mięśni oraz ich wiotczenie na skutek procesów starzenia się skóry. Dzięki operacji wygląd powiek ulega poprawie, a skutki starzenia przestają być widoczne. U pacjentów, u których wcześniej doszło do znacznego zwężenia szpary powiekowej, zabieg chirurgiczny może przywrócić komfort codziennego życia (w tym prowadzenia samochodu).