Wszystko o nowoczesnym zabiegu usunięcia soczewki, czego nikt Wam nigdy nie powiedział
Praktyczne aspekty doboru i kalkulacji mocy implantu wewnątrzgałkowego oraz kwalifikacji właściwego pacjenta do odpowiedniego wszczepu
Kurs przeznaczony dla lekarzy okulistów
Program
9:00–9:05 Przywitanie uczestników kursu. Dr n. med. Agnieszka Nowosielska
9:05–09:10 Statystyka zabiegów usunięcia zaćmy w Polsce. Dr n. med. Agnieszka Nowosielska
09:10–09:30 Jak z sukcesem zoperować zaćmę? Dr n. med. Agnieszka Nowosielska
09:30–10:30 Co to jest ten EDOF?Nowoczesne technologie zastosowane w konstrukcji soczewek wewnątrzgałkowych. Dr n. med. Anna Kowalik
10:30–10:45 Przerwa kawowa
10:45–11:15 Jak wykonać pomiary kalkulacyjne aby uzyskać dobry efekt po zabiegu operacyjnym? Dr n. med. Anna Kowalik
11:15–11:45 SRK/T, Barrett a może Kane? Porównanie dokładności poszczególnych formuł kalkulacyjnych. Dr n. med. Anna Kowalik
11:45–12:45 Czy warto skorygować astygmatyzm podczas operacji zaćmy? Michał Janowski, Alcon
12:45–13:30 Lunch
13:30–13:45 Czy każdy pacjent jest dobrym kandydatem do soczewek wieloogniskowych? Profil psychologiczny idealnego pacjenta. Dr n. med. Agnieszka Nowosielska
13:45–14:05 Nowoczesne technologie zastosowane w służbie okulistyki. Prezentacja firmy Johnson& Johnson. Grzegorz Kraska, Johnson&Johnson
14:05–14:25 Nowoczesne technologie zastosowane w służbie okulistyki. Prezentacja firmy Polymed. Cezary Czerwiński, Polymed
14:25–14:45 Nowoczesne technologie zastosowane w służbie okulistyki. Prezentacja firmy Alcon. Piotr Ronge, Alcon
14:45–15:15 Panie Doktorze, widzę takie okrągłe! … Negatywne dysfotopsje po operacji zaćmy. Dr n. med. Marcin Jezierski
15:15–17:00 Kalkulacja soczewek wewnątrzgałkowych. Zajęcia praktyczne. Dr n. med. Anna Kowalik, Michał Janowski, Alcon
Dr nauk medycznych Agnieszka Nowosielska to doświadczony chirurg okulista. Posiada specjalizację I i II stopnia z okulistyki. Jest ekspertem w leczeniu schorzeń siatkówki i ciała szklistego. Zajmuje się leczeniem AMD, postaci wysiękowej i suchej, retinopatii cukrzycowej i zakrzepów żylnych. Obroniła doktorat z leczenia makulopatii cukrzycowej z wykorzystaniem lasera. Dr Nowosielska jako jeden z pierwszych okulistów w Polsce, w 2006 roku, rozpoczęła wykonywanie iniekcji do ciała szklistego w przebiegu postaci wysiękowej AMD. Od tego czasu wykonała ponad 11 000 iniekcji różnych leków do wnętrza gałki ocznej (Avastin, Triamcynolon, Lucetis, Ozurdex, Eylea) w różnych chorobach (AMD, DME, CMO, jaskra neowaskularna). Głównym obszarem zainteresowań naukowych dr Nowosielskiej są operacje ciała szklistego i siatkówki czyli witrektomie, zabiegi uważane za najtrudniejsze operacje wykonywane w okulistce.
Elektroradiolog, Koordynator ds. badań diagnostycznych i naukowych.
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Elektroradiologia Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Od 12 lat lat aktywnie pracująca jako Elektroradiolog. Doświadczenie zawodowe zdobyła zarówno w szeroko pojętej diagnostyce i terapii (głównie onkologicznej) w trakcie pracy w Wielkopolskim Centrum Onkologii na stanowisku Młodszego Asystenta Elektroradiologii, a także praktyk zawodowych w Szpitalach Klinicznych w Poznaniu oraz licznych kursów w kraju i za granicą z zakresu diagnostyki, terapii, ochrony radiologicznej pacjenta, zarządzania ryzykiem i analizy ryzyka w służbie zdrowia. Autorka publikacji z zakresu radioterapii, analizy ryzyka w radioterapii oraz kontroli jakości w diagnostyce.
Obecnie pełni funkcję koordynatora ds badań naukowych i diagnostyki. Zajmuje się wykonywaniem badań diagnostycznych oka, kontrolą jakości sprzętu diagnostycznego oraz rozwojem naukowym jednostki. Specjalizuje się w badaniach elektrofizjologicznych, wykonywaniem badań diagnostycznych do kwalifikacji do laserowej korekcji wad wzroku, a także zaćmy i refrakcyjnej wymiany soczewki.
W 2022 roku uzyskała tytuł Doktora Nauk Medyczny i Nauk o Zdrowiu na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Toruniu Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy w temacie soczewek wewnątrzgałkowych.
W wolnych chwilach uwielbia podróże, trenuje boks oraz biega.
Wykształcenie i działalność naukowa: Absolwent Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, specjalista chorób oczu. Specjalizował się w okulistyce w Klinice Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie. Doktorat z zakresu okulistyki lotniczej na temat sprawności akomodacji wzroku w warunkach działania przyspieszeń obronił na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym (promotor: prof. dr hab. med. Marek Prost). Był członkiem projektów badawczych WIML dotyczących m.in.: analizy zastosowań chirurgii refrakcyjnej oraz oceny różnych typów soczewek wewnątrzgałkowych wśród personelu latającego, a także wprowadzenia systemów widzenia nocnego w polskim lotnictwie wojskowym.
Obecnie: Wieloletni asystent Kliniki Okulistyki WIML. Współpracuje z kilkoma ośrodkami zabiegowymi w Polsce, wykonując różne rodzaje procedur mikrochirurgicznych. Przeprowadza > 1.500 operacji rocznie – przede wszystkim usunięcie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji, zabiegi przeciwjaskrowe oraz procedury łączone. Zajmuje się doborem, a następnie implantacją soczewek sferycznych i torycznych, fiksowanych do tęczówki, a także soczewek wieloogniskowych z grupy premium. Członek Polskiego Towarzystwa Okulistycznego oraz Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich, regularnie bierze udział w sympozjach naukowych i konferencjach okulistycznych.
Zainteresowania zawodowe: Problematyka procesu widzenia i optyki oka. Chirurgia zaćmy z zastosowaniem nowoczesnych implantów soczewkowych oraz zabiegi w trudnych przypadkach klinicznych. Doskonalenie skuteczności i bezpieczeństwa w zakresie chirurgicznego leczenia jaskry.
Michał Janowski wieloletni współpracownik firmy ALCON, światowego lidera w zakresie produkcji soczewek wewnątrzagłkowych oraz sprzętu do zabiegów na odcinku przednim i tylnym. Michał Janowski jest specjalistą w zakresie kalkulacji soczewek wewnątrzgałkowych oraz doboru odpowiednich wszczepów premium dla odpowiedniego pacjenta. Jest również specjalistą w zakresie doboru i wszczepiania soczewek wewnątrzgałkowychtorycznych.
Grzegorz Kraska
Johnson&Johnson
Cezary Czerwiński
Polymed
Piotr Ronge
Alcon
Data i miejsce
17 lutego 2024 r., godzina 9:00–17:00
Warszawski Szpital Okulistyczny,
ul. Wolska 165/U7, 01-258 Warszawa
Warszawski Szpital Okulistyczny wraz z Instytutem Oka zapraszają lekarzy okulistów na warsztaty okulistyczne w ramach projektu Warszawska Akademia Okulistyczna.
Projekt został stworzony z myślą o wszystkich lekarzach w trakcie specjalizacji z okulistyki oraz lekarzach okulistach, którzy chcieliby poszerzać swoją wiedzę.