Makulopatia cukrzycowa – DME – cukrzycowy obrzęk plamki

Cukrzyca to stan kiedy poziom glukozy (cukru) we krwi jest za wysoki. Powoduje on w całym organizmie, czyli również i w oku, bardzo dużo zmian. Najważniejsze z nich to te, które dotyczą naczyń krwionośnych.

Cukrzycowy obrzęk plamki czyli makulopatia (DME – Diabetic Macula Edema) to zwiększenie grubości siatkówki w środkowej jej części, odpowiedzialnej na precyzyjne widzenie. Spuchnięcie to spowodowane jest zbyt  wysokim poziomem cukru.

Obrzęk plamki zawsze powoduje pogorszenie widzenia. Im dłużej on trwa, tym trudniej jest go potem leczyć.

W cukrzycy krew ma tendencję do krzepnięcia w naczyniach, a naczynia do zatykania się. Prowadzi to do stanu, kiedy wewnątrz naczyń robią się zakrzepy, a krew nie dopływa tam, gdzie powinna dopłynąć. Oko wtedy się „dusi”. Jak łatwo sobie wyobrazić, „duszące się oko” nie działa poprawnie i mogą w nim zachodzić różne zmiany – na ogół takie, które powodują dalsze jego uszkodzenie.

Leczenie makulopatii

Chorobowe zmiany w oku występujące przy makulopatii można leczyć na różne sposoby. Dopiero po badaniu można określić, najlepszy sposób leczenia dla danego pacjenta.

Najczęściej stosuje się leki podawane do środka do oka, takie jak substancje anty-VEGF (Avastin, Lucentis, Eylea) lub sterydy (Traimcynoln, Ozurdex, Iluvien). Należy pamiętać, że leki te nie zwalczają przyczyny cukrzycowego obrzęku plamki, a  jedynie wpływają na zmniejszenie objawów choroby. Często również należy wykonać laser siatkówki. Niekiedy najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie operacji witrektomii, która daje możliwość na długo ustabilizowania stanu oka.