Fakt, że ludzkie oko jest zdolne do spełniania swojej funkcji, wymaga niezakłóconej współpracy wielu różnych struktur. Złożony mechanizm odpowiada nawet za takie (banalne, mogłoby się wydawać) kwestie, jak utrzymanie odpowiedniego kształtu powiek, możliwość zamykania i otwierania oczu oraz mrugania. W powiekach znajdują się m.in. sztywniejsze tarczki, zbudowane z tkanki łącznej i umożliwiające utrzymanie odpowiedniego kształtu, a także mięśnie (dźwigacze, mięśnie tarczkowe) i więzadła. Jeśli więzadła i mięśnie (w tym również mocno rozbudowany mięsień okrężny oka) osłabną, powieki tracą prawidłowe napięcie i mogą odkształcać się w niekontrolowany sposób, w tym podwijając się w entropion lub wywijając w ektropion.

Podwinięcie powieki – objawy i leczenie

Entropion o wiele częściej dotyczy powieki dolnej niż górnej. Powoduje on, że brzeg powieki wywija się do wewnątrz, czyli sięgając rzęsami w kierunku gałki ocznej i worka spojówkowego. Powoduje to bardzo intensywne podrażnienie delikatnej powierzchni rogówki, a w efekcie silny dyskomfort u pacjenta, łzawienie, dolegliwości bólowe, a nawet rozwój stanu zapalnego. Podwinięcie powieki może być skutkiem naturalnych procesów starzenia się organizmu. Pojawia się również na skutek urazów powiek, głębokich ran, jako powikłanie rozwiniętych stanów zapalnych, czy też oparzeń.

Ze względu na znaczne dolegliwości wywoływane przez entropion leczenie powieki jest niezbędne w celu przywrócenia prawidłowego widzenia, a także ochrony narządu wzroku przed uszkodzeniem. W pierwszej kolejności lekarz może zastosować plaster, który mechanicznie utrzyma powiekę w odpowiednim położeniu oraz zastosować łagodzące preparaty i właściwie dobrane soczewki kontaktowe. Do trwałego usunięcia przyczyny problemów niezbędne jest natomiast przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego – jego zakres zależy od stopnia uszkodzenia mięśni i więzadeł.