Jak działają soczewki kontaktowe progresywne? Jak je zakładać?

Jak działają soczewki kontaktowe progresywne? Jak je zakładać?

Soczewki kontaktowe progresywne – podobnie jak okulary progresywne – przeznaczone są dla pacjentów zmagających się ze skutkami prezbiopii, czyli starczowzroczności – występującej z wiekiem wadzie wzroku polegającej na niemożliwości czytania bez okularów. Jest to specyficzna wada wzroku, dotykająca przede wszystkim osoby po 40. roku życia, a objawiająca się problemami z akomodacją oka, zwłaszcza przy oglądaniu drobnego druku lub małych przedmiotów znajdujących się w niewielkiej odległości od oczu. Jak działają soczewki kontaktowe progresywne i dlaczego warto zacząć z nich korzystać?

Czym jest prezbiopia i jak można ją korygować?

Ta wada wzroku określana jest również mianem starczowzroczności. Wiąże się ona z naturalnymi procesami starzenia się oka, prowadzącymi do zmniejszenia elastyczności soczewki, która odpowiada za skupienie promieni światła na siatkówce. Wzrost sztywności soczewki oka sprawia, że ostre widzenie np. niewielkich napisów staje się znacznie utrudnione, a pacjenci podczas czytania podświadomie odsuwają druk od twarzy. W ten sposób próbują znaleźć punkt, w którym postrzegany obraz stanie się wyraźny. Jeśli wada wzroku jest już zaawansowana, pacjent może potrzebować dwóch różnych par okularów (do bliży i do dali). Ponieważ konieczność zmiany okularów „do czytania” na okulary „do dali” dla wielu osób jest jednak niekomfortowa, sporą popularność na rynku zyskały tzw. okulary progresywne – pozwalające na zredukowanie skutków prezbiopii podczas patrzenia zarówno na odległe, jak i na blisko znajdujące się obiekty.

Soczewki kontaktowe progresywne – co to znaczy?

Soczewki kontaktowe progresywne spełniają identyczną funkcję co okulary o tej samej nazwie. Umożliwiają zatem dobre widzenie zarówno dali, jak i bliży – bez konieczności sięgania po dodatkową parę szkieł okularowych. Jednocześnie warto zauważyć, że pod względem komfortu użytkowania i dyskretności szkła jednoogniskowe dostarczają pacjentowi takich samych korzyści, jak soczewki kontaktowe progresywne. Jak działają tego typu produkty? Ich zaawansowana konstrukcja sprawia, że w obrębie jednej soczewki znajdują się szkła o dwóch różnych mocach (a więc o zróżnicowanych krzywiznach). W zależności od rodzaju produktu efekt taki uzyskuje się albo przez tzw. podział centryczny (środkowa część soczewki pozwala na obserwację bliży, skrajna – dali), albo poprzez poziomy podział soczewek (górna część do dali, dolna do bliży), albo też poprzez konstrukcję dwuogniskową (w której soczewki do bliży i do dali ułożone są jedna na drugiej, nachodząc na siebie).

Jak zakładać soczewki kontaktowe progresywne?

Najważniejszą kwestią, o której koniecznie należy pamiętać przed zakupem jakichkolwiek wyrobów optycznych, jest kontakt ze specjalistą. Doborem soczewek kontaktowych zajmuje się optometrysta, który w gabinecie przeprowadza badanie wzroku, a następnie na tej podstawie określa, czy u danego pacjenta można zastosować tę metodę korekcji wady i jakich szkieł należy użyć. Specjalista udziela pacjentowi również dokładnych instrukcji na temat sposobu użytkowania soczewek, ich prawidłowego zakładania i zdejmowania oraz właściwych nawyków higienicznych związanych z aplikacją. Dodatkowo optometrysta zaleci specjalne ćwiczenia umożliwiające szybsze przystosowanie się oka do zalecanych szkieł.

Co do zasady, nałożenie soczewek kontaktowych progresywnych przebiega podobnie, jak tradycyjnych jednoogniskowych szkieł. Trzeba przy tym pamiętać, aby zawsze stosować je według instrukcji – przede wszystkim nie przekraczać zaleconego przez specjalistę czasu użytkowania (niektórzy pacjenci mogą nosić soczewki kontaktowe cały dzień, inni – jedynie kilka godzin) oraz terminu ważności soczewki (od przeznaczonych do jednorazowego użycia po nawet roczne).