Zabiegi laserowe

Na czym polegają zabiegi laserowe oka? Jakie rodzaje zabiegów laserowych stosuje się w okulistyce?

Wyróżniamy wiele rodzajów zabiegów laserowych. Stosuje się je do leczenia różnych chorób, a ich zakres zależy od konkretnego przypadku. Laser obwodu siatkówki stosuje się np. w zmianach, które grożą odwarstwieniem siatkówki. W takim wypadku leczenie laserem polega na „przyspawaniu” siatkówki do podłoża tak aby nie zmieniała ona swojej pozycji.

Innym rodzajem zabiegu laserowego jest PRP (Panfotokoagulacja), który wykonuje się gdy siatkówka jest zniszczona przez takie choroby jak cukrzyca czy zakrzep. Ten rodzaj lasera stosuje się tylko w tych częściach oka, które nie są odpowiedzialne za widzenie. Nie można go wykonać np. w plamce żółtej.

W przypadku jaskry wykonuje się np. SLT czy irydotomię polegającą na wykonaniu otworu w tęczówce. U niektórych pacjentów po operacji zaćmy konieczna jest kapsulotomia, czyli zabieg laserowego czyszczenia zmętniałej torebki tylnej.

Jakie choroby oczu leczy się za pomocą lasera?

Laser ma szerokie zastosowanie w okulistyce, jest wykorzystywany w przypadku leczenia chorób siatkówki, jaskry, zaćmy czy do rozbijania mętów w oku.

→ Jaskra
→ Zaćma

Czy zabiegi laserowe/lasery są bezpieczne? Czy laser może wywołać powikłania?

Zabiegi laserowe są zabiegami bezpiecznymi. Powikłania są zwykle mało znaczące. Może to być szczypanie oka, zamglone widzenie, niekiedy kłucie w oku czy uczucie ciała obcego.

Czy zabieg laserowy oka jest bolesny?

Nie, oko przed zabiegiem jest znieczulane kroplami.

Czy po zabiegu będę widział normalnie?

W większości zabiegów laserowych zakłada się szkiełko na oko i/lub rozszerza źrenicę dlatego widzenie zwykle jest gorsze przez kilka godzin po zabiegu.

Czy są jakieś przeciwskazania do wykonania zabiegów laserowych?

Jedynym przeciwskazaniem do wykonania zabiegu laserowego może być stan zapalny powierzchni oka.

Jak postępować po zabiegu laserowym? Jak dbać o oko po zabiegu laserowym?

Po zabiegu laserowym nie jest wymagana specjalna pielęgnacja. Czasem lekarz przepisuje leki przeciwzapalne.

Jak się przygotować do zabiegu laserowego? Czy przed lub po zabiegu laserowym nie należy przyjmować jakiś leków? Czy przed zabiegiem laserowym należy być na czczo?

Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania.

Czy po zabiegu laserowym można prowadzić samochód, korzystać z komputera, oglądać TV?

W większości zabiegów laserowych zakłada się szkiełko na oko i/lub rozszerza źrenicę co może powodować gorsze widzenie bezpośrednio po laserze. Możliwość korzystania z komputera lub prowadzenia samochodu bezpośrednio po zabiegu może więc być ograniczona.